Bolest mezi lopatkami a v kříži

Otázka

Dobrý den, je mi 20 let a prosím vás o radu a vysvětlení pojmů: KLIN akcentace hrudní kyfosy-fixace kyfosy l5 st., sek pohledová blokace C páteře, ze stř postavení c volná C plexi int, trtny C-TH-L nebol., postoj v anteversi pánve, L vyvažuje kyfosu th v postoji, neudží front rovinu v inklinacích trupu akcentuje kyfosu a lehkou skoliosu, LS unt, pánev sym. chůze jisté RTG C: aplanace C lordosy RTG TH-L:M. Scheurmann rozvinutý stř TH páteře klínovité obratel osteochondrosa krycích ploch střed st DG viz RTG významná porucha statodynamiky páteře 4 rokem bolení zad, po delším stání nebo sezení bolesti mezi lopatkami a v kříži.

Odpověď

Také se mi stává, že se nemůžu pohnout-díky velké bolesti v oblasti kříže-bolest z ničeho nic udeří a sama po několika minutách odezní.

MUDr. Marta Šimůnková:
Nález je popsán trochu chaoticky :-), ale zkusím jej stručně shrnout. Změny v zakřivení páteře – ve všech úsecích – krční (větší napřímení, než je normální), hrudní (kulatá záda) a bederní s hrudní (vybočení). V hrudní páteři jsou změny tvaru obratlů, v bederní známky Scheuermannpovy choroby (vzniká při zátěži páteře v období rychlého růstu – v dospívání, ale přetrvává do dospělosti). Významná porucha „pohyblivosti a stability“ páteře. Chtělo by to rehabilitaci pod vedením zkušeného fyzioterapeuta.