Bolest v oušku

Otázka

Chtěla bych se zeptat ohledně syna, 6 let. Minulý tyden si začal stěžovat na bolest ucha. Davali jsme otobacid. Přestala bolest, ale po 4 dnech si opět začal stěžovat. Byli jsme na ORL, paní lékařka nález neviděla, tak čímsi měřila a říkala, že měření vykazhuje nepatrnou křivku. Dala ortobasid. Ucho přetalo i přesto, že kapeme, opět začalo nepatrně bolet. Už si nevím rady, máme navštívit opět ORL nebo kapat nadále. Syn byl teď týden doma, ale jelikož chodí do první třídy, bylo by potřeba, aby začal chodit do školy. Smí, když bolest je vesměs nepatrně pouze večer?

Odpověď

Pokud nález v uchu není podle ORL přesvědčivý ve směru zánětu středního ucha, pak může být problém v mírném zánětu nosní sliznice, která „ucpává“ Eustachovu trubici, spojnici mezi středním uchem a nosní dutinou. Pokud se ouško touto spojnicí neventiluje, pak nastávají změny tlaku ve středouší a ucho bolí. Zkuste třikrát denně (ne více) kapat do nosánku nosní kapky – volně prodejné v lékárně (maximálně však týden), aby sliznice oplaskla (i když syn nemá zjevnou rýmu). Do konce týdne bych ho v současném počasí raději nechala doma. Pokud se do té doby stav nezlepší, nebo zhorší, pak asi opět na ORL. Možná bych zvážila (při nelepšícím se stavu) udělat u pediatra CRP (známka bakteriální infekce) a postupovat dále podle výsledku. Jsem ale trochu perfekcionalista.

Druhá možnost je i psychická příčina bolestí. Děti, když mají problém ve škole, pak mají bolesti (čehokoli). Nejsou simulanti, ono je to skutečně bolí. Zkuste se synem opatrně probrat i tuto variantu.