Bolest zad, kyčlí – nález z CT vyšetření

Otázka

Dobrý den, je mi 56 let. Bolestmi v kříži trpím více let. (Minulá léčba: kapačky, rehabilitace, léky na bolest). Letos na jaře opět, nejdříve bolesti kyčlí, třísel až do nohou (stehno, holeň), přidaly se bolesti zad. Z ortopedické ambulance jsem byla odeslána na rehabilitaci a revmatologickou ambulanci. Po několika rehabilitacích (magnety, měkké techniky, laser…) mám bolesti stále, někdy i větší. Jakoby se mi rozjížděly záda a kyčle. V neurologické ambulanci jsem zatím nebyla.

Odpověď

Minulý týden jsem byla poslána na CT vyšetření: L3/4 a L4/5 páteř kanal norm. šíře, hernie disku naprok, drobná kalcifikace paramedialně vlevo L4/5. L5/S1 pateř. kanal norm. šíře, hernie disku dorzomed až paramed vlevo do 5 mm s kalcifikací, vakuový fenomen disku, osteochondrosis. Spondyloarthrosis lumbalis. Toto bylo mé první větší vyšetření. Jinak jsem po úplném odstranění štítné žlázy, reimplantace parathyreoidey, hypoparathyreosa – terapie Rocaltrolem 0,25 1×1, Calcium 500 2×1, Letrox 100 1×1), Glaukom nrmotenzivum seu mixtum. Užívám lék Salazopyrin EN (pokud by šlo o revmatologické potíže měly by zabrat tak do 3 měsíců). Ráda bych se tedy zeptala na vysvětlení z CT vyšetření – popisu. Děkuji vám.

MUDr. Marta Šimůnková:
Popis nálezu CT svědčí pro degenerativní změny v bederní oblasti a vyhřezlou meziobratlovou ploténku, která je „prasklá“. Nález potíže vysvětluje. K neurologovi určitě jděte.