Bolesti a brnění v noze

Otázka

Dobrý den, tři měsíce nemohu chodit, mám šílené bolesti od nártu, kotníku, lýtka, spodního stehna až po zadek, bohužel ortoped a neurolog mi dali pouze opiáty, které stejně nezabraly, jinak je můj stav vůbec nezajímal, na nohu se ani nepodívali, ačkoliv jsem je upozorňovala, že noha hubne a je chladná. Jsem už z toho vyčerpaná a nevím, kam mám jít k lékaři. Nerada bych o nohu přišla. Brní mě a nejvíc bolí, když ležím a pak chci vstát, tak to je něco strašného. Vydržím hodně, ale co je moc je moc. Je mi 67 let. Děkuji za vstřícnou odpověď.

Odpověď

Ano, to je velmi nepříjemné. Co váš praktický lékař? Dobrý praktický lékař by mohl pomoci. Jak to je s vaší hladinou cukru (nejste diabetička – diabetická neuropatie?), neléčíte se s vysokým krevním tlakem? Vyšetřil vám někdo cévy dolních končetin? Nevím, odkud jste, ale můžete se obrátit na jiného neurologa i jiného ortopeda. Existuje právo na svobodnou volbu lékaře a dokonce můžete požádat i o tzv. druhý názor.

Předpokládám, že Vám nohu alespoň zrentgenovali a vyloučili artrózu (u ní mohou být i vzdálené bolesti), udělali CT nebo magnetickou rezonanci bederní páteře a kosti křížové (zda se nejedná o degenerativní změny obratlů a plotének, které pak utlačují nervy a cévy vystupující z páteře). Pokud ne, vyžádejte si péči v jiném zdravotnickém zařízení.

Pokud byla vyšetření provedena, pak se obraťte na ordinaci – centrum pro léčbu bolestivých stavů – jsou u větších nemocnic, nebo zavolejte na linku proti bolesti:

800 77 44 77 je pro pacienty dostupná ve dnech pondělí až čtvrtek od 14:00 do 18:00 a je bezplatná. V těchto centrech mají k dispozici další léčebné metody kromě opiátů.