Bolesti břicha

Otázka

Paní doktorko, potřeboval bych poradit s mým problémem, který mě trápí už delší dobu. Mám bolestí břicha denně a po každém jídle a bolestivé nadýmaní. Bolest se vyskytuje převážně na pravé straně břicha, převážně vleže a samozřejmě ve spaní. Zjistil jsem, že když si dělám masáž břicha tak cítím dost velkou bolest pod pupkem po celé šířce břicha. Abych nezapomněl, je mi 70 let a mám veškeré vyšetření negativní (Endoskopií, kolonoskopií i odstranění srůstů laparoskopicky na tlustém střevě). Žádné doporučené léky, čaje ani byliny nezabírají a tak se trápím denně se stejným problémem, silnou plynatostí a doktoři si se mnou neví rady, a dokonce jeden doktor mi řekl, že tyto bolestí jsou nespecifikovaného původu. Tak nevím, co dál a proto se obracím na Vás a prosím o pomoc a radu.

Odpověď

Tady je každá rada opravdu drahá. Na dálku bez vyšetření, prostudování zdravotní dokumentace si připadám spíše jako Sybila. Kdybyste nebyl vyšetřen, tak bych si tipla na žlučníkové kameny/zánět. To by však ani průměrně vyškolený gastroenterolog nepřehlédl. Potíže, jak je popisujete, budou mít (pravděpodobně odhaduji) na svědomí srůsty, které se velmi časně a velmi rády tvoří znovu a znovu, zaškrcují střeva, působí bolesti a nadýmání (zejména v klidu), případně tzv. dysmikrobie (porucha osídlení střeva těmi správnými bakteriemi). V každém případě bych doporučovala (zopakovat) kúru probiotiky (kapsle – volně prodejné v lékárně – jsou jich desítky typů). Do žaludku by se měla dostat jen velmi dobře rozmělněná strava: buď primárně kašovitá, nebo velmi důkladně rozžvýkaná (častou příčinou potíží je nedobrý stav chrupu, nekvalitní protéza, která brání důkladnému rozžvýkání), jíst velmi pomalu, menší porce nenadýmavé stravy, častěji, aby byla pasáž střevem plynulá a všechny trávenina postupně procházela. Nutná je péče o pravidelnou stolici (při zácpě doporučuji lactulózu). V tomto věku bývá také problémem nedostatečný příjem živin ve správném složení všech součástí (bílkovin, cukrů a tuků, minerálů vitaminů a stopových látek). Proto je vhodné třeba jako svačinu zařadit přípravky tzv. „klinické výživy“, například Ensure (chuťově nejpříjemnější) nebo třeba Nutridrink.

Správný pohyb střev podporuje také pohyb, optimálně každodenní procházky (práce na zahradě). Pohyb by mě trval minimálně 30 – 40 minut.

Jsou to jen rady obecného charakteru, které by Vám neměly ublížit. Kdyby se však charakter bolestí změnil, je nutné znovu podstoupit vyšetření u gastroenterologa.