Bolesti břicha, ekzém

Otázka

Dobrý den, mému synovi je 11 let. Vloni v dubnu ho pár dní velmi silně bolelo břicho v oblasti střev. Protože máme v bytě pejska, lékař mu předepsal tabletky na odčervení. Bolesti odezněly, ale občas ho břicho bolelo (asi tak 4x do konce roku) – silné křeče trvající i několik desítek minut. Protože se mu po stolici ulevilo, moc jsem to neřešila. V srpnu se mu na zádech začal objevovat ekzém, který se začal rychle rozšiřovat po celém těle a nejde vyléčit. Před 3mi týdny se bolesti břicha opět dostavily a to tak silné a časté, že nás lékař odeslal na ultrazvuk. Bylo zjištěno, že synovi nefunguje žlučník. 6.1. dostal Panzytrat 25000, který užívá 3x denně. Vařím velmi dietní stravu – vše na vodě, vyloučila jsem „nadýmavou“ zeleninu, luštěniny, veškeré sladkosti, všechno, co obsahuje E330.

Odpověď

Přesto každý večer syn trpí silnými křečemi v břiše na levé straně v oblasti střev.(příklad jídelníčku – snídaně černý čaj, starší suchý rohlík, svačina banán, oběd vařená rýže, vařená kuřecí prsa – koření petrželová nať, svačina suchý starší rohlík a čaj, večeře vařené brambory, další večeře kopřivový čaj a několik dětských piškotů) Kamarádka, která měla podobné problémy, mi řekla, že by to mohlo souviset i se zánětem dvanácterníku. Lékař už jiné vyšetření neudělal, ani odběry krve. Prosím Vás o radu. Už nevím, co mám dělat. Vidět syna, jak trpí je hrozné. Je úplně bílý s tmavými kruhy pod očima, začíná hubnout (143cm, 31 kg před 3 týdny, nyní 29 kg). Mockrát děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Doporučovala bych velmi pečlivé vyšetření v gastroenterologické ambulanci a to včetně antiendomyziálních protilátek. Nejlepší by bylo obrátit se na dětskou gastroenterologii FN 1 – Ke Karlovu 4, Praha.