Bolesti jazyka, sliznice v ústech

Otázka

Bude mi 68 let.V listop.2 009 jsem podstoupila 3. operací TEP a od té doby mám velké problémy s pálením a bolestmi jazyka a sliznice v ústech, větší tvorbou slin, které musí stále, jakoby vysávat a polykat. Podstoupila jsem všechna možná vyšetření na alergii, přeléčena na Candidu, vyšetřena na ORL s nulovým výsledkem. Všude mi řekli, že se s tímto problémem ještě nesetkali, přitom na internetových strankách je těchto případů hodně a všichni uvádějí totéž, nic se nedá zjistit. Mně osobně to značně narušilo kvalitu života a psychiku vůbec.

Odpověď

Hledám si různě pomoc a informace na netu s výsledkem, že se může jednat o deficit vitamínu B12 nebo onemocnění sliznice v zažívacím traktu. Moje praktická lékařka mi nechala udělat vyšetření na vitamin B12 s výsledkem asi 145 pmol a také mám za sebou dechový test na Helicobacter, který vyšel značně pozitivní ve všech 3 zkouškách. Mám za sebou (asi týden) eradikaci ATB, prozatím jsou problémy stejné. Podotýkám, že jsem vyzkoušela snad všechno, kuru s B vitamíny, různé diety, reiky atd. Začínám být úplně zoufalá při myšlence, že by se nedalo s tím nic udělat, přece musí existovat něco, co by odhalilo příčinu našich problémů.

MUDr. Marta Šimůnková:
Pálení v ústech je častý problém, ale diagnosticky a léčebně velmi zapeklitý oříšek. Příčin může být mnoho – od hormonálních změn, přes alergii až po onemocnění horní části trávicího traktu. Velmi často se však příčina neobjasní, někdy po čase potíže spontánně ustoupí. Bohužel vám opravdu nemohu spolehlivě poradit, jen obdivuji pečlivost vaší lékařky.