Bolesti kyčlí

Otázka

Mám bolesti kyčelních kloubů, ale bolest je přímo v kyčli/ne v třísle jak se udává/, bolesti pokračují do zevní části stehna, a kolene. Nesednu si do tureckého sedu, s bolestí dávám nohu přes nohu. Bolesti mívám i v noci a to jak výše popisuji-kyčel, zevní část stehna a koleno. Na rtg je pouze coxartrosis incip. Jsou problémy opravdu důvodem kyčlí? Doporučují potrav. doplňky a léky s meloxikanem.

Odpověď

Coxartróza bolí každého jinak. U někoho jsou malé změny provázeny velikou bolestí a u jiného velké změny na rtg pacient téměř necítí. To, co popisujete, jsou typické bolesti při artróze kyčelních kloubů, včetně nočních bolestí.

Sama nejsem příznivkyní potravních doplňků, nevěřím, že by mohly chorobu zastavit, natož zvrátit. Podle mých (v tomto směru opravdu bohatých) zkušeností, jediné, co pro sebe můžete udělat, je co nejdéle udržet klouby ve funkčním stavu. To znamená – nepřetěžovat je (žádné dlouhé pochody, běhy, skoky, ani aerobic a jiné „hopsání“), ale přitom je nenechat ztuhnout a oslabit svalstvo stehen a hýždí, které poskytuje kloubům oporu. To znamená, že je velmi vhodná jízda na kole (rotopedu) a plavání čí cvičení ve vodě. K udržení svalové síly je dobré několikrát denně provádět izometrické kontrakce – „zatínat“ svalstvo stehen a hýždí (série po 20 – 50 stazích). Je však dobré vyvarovat se poloh v krajních pozicích – proto není úplně optimální jóga s pohyby a výdrží v maximálním rozsahu pohybu (například ani pozice bojovníka, pozor na turecký sed) – které Vás stejně bolí. Tu bolest pohybem nepřemáhejte, jde o signál poškození. Posilovna je vhodná, ale je dobré se vyhnout orbitreku a pohyblivému pásu, naopak stepper a rotoped jsou vhodné. Kdybyste se chtěla vydat na delší procházku, vezměte se hole na Nordic walking.

Chce to nepřibírat, ale ani žádnou drastickou redukční dieta, hodně odpočívat. Místo hojně doporučovaných potravních doplňků, které jsou ve finále bez efektu, doporučuji přirozenou želatinu (rosoly, gumové medvídky, někdo má rád i kuřecí či drůbeží „chrupavky“). Na zvládnutí bolesti, abyste se vyspala, se doporučuje na prvním místě paracetamol (Paralen, Panadol – ale pozor na předávkování) nebo ibuprofen (Brufen, Ibalgin).