Bolesti pod pravým žebrem

Otázka

Dobrý den, je mi 36 let a od ledna trpím bolestí pod pravým žebrem až do zad. Vyšetření žlučníku, jater a ledvin je v pořádku. V prosinci jsem měla zánět průdušek, dnes jsem byla na rentgenu plic, a ten je bez nálezu. Nevím, zda stačí rentgen plic, a tím se dá zjistit zánět pohrudnice. Na vyšetření páteře se zjistila výrazná kalcifikace obratlové ploténky Th 11/12 v.s. degenerativního původu, ostatní v normě. Vyšetření chirurgické a urologické je bez nálezu.

Odpověď

Bolesti začínají během dne a pokračují i večer, jsou tupé až svírající v oblasti žeber a postupují do zad na pravé straně. Nevydržím při bolestech na té straně ani na břiše ležet. Na počátku to začínalo při pohybu, teď už i v klidu. Jsem objednaná na CT vyšetření inkriminované oblasti Th/L přechodu. Prosím vás o radu, jaké vyšetření by bylo dobré ještě udělat. Zapomněla jsem ještě uvést, že bolesti nemám po jídle, nemám pocity na zvracení ani nezvracím, teploty nemám. Denně užívám tablety proti bolesti, jinak bych nemohla existovat. Děkuji vám za odpověď, která mě snad přivede na správnou cestu léčení.

MUDr. Marta Šimůnková:
Potíže jsou s největší pravděpodobností od změn v páteři. Popsané nálezy stupňující se bolest dostatečně vysvětlují. Nejrozumnější bude počkat na výsledek vyšetření CT a podle toho postupovat dále. Zánět pohrudnice bývá na rtg snímku patrný.