Bolesti zad

Otázka

Dobrý den, je mi 36 let a již několik roků mě bolí záda a kostrč, kterou mám dost vystrčenou ven. Lékař mi řekl, že mám skoliózu páteře, prodělala jsem několik rehabilitačních cvičení a masáže i rovnání kostrče přes konečník, ale bolest stále přetrvává. Chtěla bych poradit nějaký další postup, aby bolesti ustaly. Mám také sedavé zaměstnání a je to dost nepříjemné. Děkuji.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Bolesti v zádech a poruchy postavení páteřních obratlů i kostrče velmi úzce souvisí se sedavým zaměstnáním a ochablými svaly kolem páteře (ev. může jít i následek minimálního úrazu). Několik rehabilitačních cvičení nestačí, posilování páteřních svalů i  v návaznosti na „rovnání“ kostrče musí být každodenní (existuje cvičení podle Mojžíšové, které je speciálně sestavené pro rehabilitaci po nápravě kostrče).
K dalším příčinám bolavých zad patří i psychické napětí, stres, starosti všeho druhu.
Rada je jednoduchá, ale hůře proveditelná – každodenní cvičení podle návodu rehabilitačního pracovníka. Důležité je získat i návyk na správné provádění pohybů (nenosit tašku v jedné ruce, na jednom rameni, správně nastavit židli, na níž celý den sedíte, dělat v práci přestávky na protažení, mít správně vysokou výšku pracovního stolu v kuchyni, chodit a sedět vzpřímeně, mít i dobrou matraci v posteli a přiměřeně velký polštář apod.).