Bolestivé uzliny

Otázka

Je mi 25 let a cca 8 let trpím bolestí na krku v oblasti uzlin. Když zívám, cítím takovou bolest, že se někdy ani nemůžu nadechnout. Dle doktora mám jen větší uzliny a nic víc mi s tím nedělal. Testy neprováděl. Je pravda, že před několika lety mi zjistili streptokoky na mandlích, ale myslím si, že to nemá nic společného. Nevím, zda se jedná jen o uzliny nebo i o štítnou žlázu. K doktorovi se nechystám, jen mi poraďte, co mám dělat, anebo jak zmírnit tento problém. Děkuji za pomoc. A ještě jeden dotaz, jestliže lékař nedělá žádné testy a chtěla bych vědět, zda mi něco nechybí, lze zažádat v laboratoři o odebrání krve a zjištění? Kolik se za to platí a co by si člověk měl nechat vyšetřit?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Začnu od konce – na laboratorní vyšetření by vás měl poslat praktický lékař po vyšetření. Laboratorních testů jsou dnes stovky a na dálku nelze doporučit „ty pravé“. Cena vyšetření se odvíjí od ceny konkrétního testu (desítky korun – až tisíce). U mnoha nezáleží jen na zjištěných hodnotách, ale i jejich interpretaci, tedy „vyhodnocení závažnosti“ lékařem.

Bolest při zívání i zvětšení uzlin může mít mnoho příčin (svou roli může hrát i chronická nebo tzv. perzistující infekce streptokoky, ale i jinými mikroorganismy, postižení čelistního kloubu, onemocnění zadních stoliček apod). Štítná žláza je uložena nížeji na krku, zpravidla nebolí. Když je zvětšená, může „tlačit“. Pokud vaše potíže trvají, měla byste se k doktorovi vypravit.