Britští vědci vyrobili z kmenových buněk lidské sperma

Britští vědci oznámili, že vyrobili lidské sperma z embryonálních kmenových buněk. Informovala o tom agentura AFP. Jde o světovou premiéru. Takové sperma by v budoucnosti mohlo umožnit řešit neplodnost mužů, kteří se například museli podrobit chemoterapii.

Tým z univerzity v Newcastlu NorthEast England Stem Cell Institute (NESCI) vedený profesorem Karimem Nayerniou vyvinul novou technologii umožňující produkovat lidské sperma v laboratoři z embryonálních kmenových buněk s mužskými chromozomy XY.
Toto sperma vyrobené v laboratoři nebude použito k oplodnění vajíčka, protože to zákon nedovoluje. Vědci však doufají, že se zákony dosti rychle změní, aby tato technika mohla být použita k léčbě mužské neplodnosti.
Profesor Nayernia doufá, že jakmile bude technika zdokonalena, bude možno ji používat u mladých mužů, kteří se museli podrobit chemoterapii způsobující neplodnost.
„Jde o významný krok, protože to vědcům umožní podrobně studovat, jak se sperma utváří, a to by mohlo vést k lepšímu pochopení mužské neplodnosti, jejího vzniku a jejích příčin,“ řekl profesor Nayernia.  
„Umožnilo by nám to vyvinout nové prostředky na pomoc párům trpícím neplodností tak, že by mohly mít dítě, které by bylo z genetického hlediska jejich vlastní,“ dodal.
Je to začátek konce mužů? Takovou otázku si kladly některé britské listy poté, co vědci z univerzity v Newcastlu oznámili svůj objev.
Deník Daily Mirror nadepsal svůj článek titulkem Konec mužů? „Nyní britští vědci prokázali, jak zbyteční muži jsou. A jako kdyby to nestačilo, za tímto revolučním krokem stojí muž – profesor Karim Nayernia,“ poznamenal bulvární deník. Také The Sun psal o tom, že „chlapi jsou odsouzeni ke zkáze“, a zdůraznil, že po objevu vědců z Newcastlu jsou „muži nadbyteční“.
Seriózní The Independent otiskl komentář šéfredaktora odborné revue Lékařská etika Johna Harrise, podle něhož ale svět bez mužů není v této záležitosti klíčovou etickou otázkou. „Konec mužů byl vždy možností. Ženy mají mnoho možností, jak se bez mužů obejít. Sperma je obnovitelný zdroj a je ho spousta,“ napsal Harris.
Podle něj jde o důležitý pokrok, který znamená, že žádný muž se nemusí považovat za neplodného. Pokud ovšem vědci skutečně dokázali, co tvrdí. „Je třeba se ujistit, že byly vytvořeny skutečné spermie, které jsou zdravé a neusmrtí embryo nebo nezpůsobí nepřijatelné defekty,“ napsal Harris.
Připomněl experiment profesora Nayernii s týmem Göttingenské univerzity v Německu, který před třemi lety jako první vytvořil z kmenových buněk spermie u myší. Po oplodnění těmito spermiemi se narodilo sedm mláďat, která však pošla krátce po narození.
Z etického hlediska je však klíčové se neuzavírat možnostem výzkumu kvůli předsudkům nebo strachu, zdůraznil Harris. Musíme zajistit pokračování výzkumu a zůstat kritičtí k jeho výsledkům, uvedl.
Podle profesora Nayernii může objev objasnit důvody přenosu dědičných nemocí.
Tým vědců z Newcastlu však nepřesvědčil některé odborníky, že jde o „autentické“ spermie se všemi biologickými charakteristikami. „Nejsem přesvědčen, že buňky vytvořené týmem profesora Nayernii mohou být skutečně nazývány spermie,“ uvedl doktor Allen Pacey z univerzity v Sheffieldu.
„Tyto buňky podobné spermiím vytvořené ve zkumavce mají ke skutečným spermiím ještě daleko,“ uvedl profesor Azim Surani z univerzity v Cambridge.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.