Časté močení po tréninku

Otázka

Je mi 49 let a chci se zeptat na tento problém: Po tréninku v posilovně cítím potřebu močení častěji než obvykle, typicky v noci, kdy se budím pravidelně kolem 3:30, někdy i dvakrát za noc. Moč je čirá, téměř bezbarvá. Ve dnech bez treninku tyto potíže nemám. Trénink je klasické posilování kolem 1 hodiny, 3x týdně, v odpoledních hodinách. Po běžeckém tréninku se tyto potíže nevyskytují a nebo se vyskytují méně.

Odpověď

Na dálku všechno vyřešit nelze, ale bylo by vhodné alespoň orientačně (diagnostickým papírkem, který se koupí v lékárně nebo zdravotnických potřebách) vyšetřit ranní moč (krev, bílkovina, cukr, aceton). Pokud bude cokoli z tohoto pozitivní, pak je nutné vyhledat lékaře. Bude-li moč v pořádku, pak si dělejte bilanci tekutin – zapisujte si přesná množství tekutin, které přijmete (počítá se do toho i polévka) a které vymočíte. Pokud v posilovně vypijete více, než stačíte vypotit, pak se v noci tělo zbavuje vody. Při prosté bilanci – při příjmu 2 litrů vody se vytvoří 800 – 900 ml moči (záleží na teplotě, pocení apod.), zbytek se vypotí, vydýchá nebo odejde se stolicí. Některé energetické nebo iontové drinky obsahují látky, které s sebou při vylučování ledvinami „berou vodu“. Tvoří se pak více moči.

Časté močení ve vašem věku má však nejčastěji dva důvody – benigní hyperplázii prostaty nebo onemocnění, kterému se říká hyperaktivní měchýř. S oběma by vám měl poradit urolog. Nedejte na reklamy, že něco vyřeší volně prodejná pilulka. Tak se může prošvihnout i onemocnění prostaty.