Celiakie a tlak na krku

Otázka

Jsem celiak a je mi 30let. Celiak jsem teprve rok a mám bezlepkovou dietu, tu dodržuji na 100 procent ale ted poslednich 14 dni mám pocit, že me tlaci v jicnu nebo spise v krku. Je možné, aby se mi celiakie zhoršila nějak, i když jím to, co mám? Docela mám strach, jestli mi ten lepek nenapadl dalši orgán.

Odpověď

Celiakie je vrozená choroba, tudíž jí máte už od narození, jen jste o ní nevěděl. Celiakie bývá spojena často s dalšími odchylkami, a to včetně onemocnění štítné žlázy (je uložena na krku a když se zvětší, může působit pocit tlaku). Doporučovala bych Vám navštívit endokrinologa, pro jistotu i lékaře ORL, aby vás vyšetřil, zda tam není jiný důvod potíží.

Lepek je součást obilných zrn, který vaše střeva neumí zpravovat (chybějí patřičné enzymy), takže vznikají jiné látky, které poškozují střevní sliznici a vyvolávají chronický zánět. Když se lepek vyloučí ze stravy, jste zdravý člověk. Lepek nemůže „napadnout“ jiný orgán. Je však nutné se vyhnout i stopovému množství lepku (je třeba příměsí některých jogurtů, sýrů, uzenin, zkrátka potravin, kde byste ho vůbec nečekal). Je nutné dbát i na správný postup při přípravě jídel, nemůžete jíst maso, které bylo naporcované na prkénku, kde se předtím krájely knedlíky apod.