Celkové potíže

Otázka

Dobrý den, je mi 25 let a už téměř tři roky trpím různými problémy. Vše začalo, když jsem začal posilovat. Asi po třech měsících úpěnlivého cvičení a přibrání cca 12 kilogramů mi začalo být nějak divně. Nejdřív jsem si myslel, že jde o normální únavu a že to přejde, ale nepřešlo. Začalo to únavou a pískáním (hučením) hlavně v levém uchu. Následně se přidala strašná rýma, padání vlasů, bolestí kloubů a svalů. Byl jsem za tu dobu na nespočetně vyšetření všeho možného, ale vše bylo vždy v pořádku.

Odpověď

Dnes už se k neustálím bolestem hlavy, rýmě, celkové únavě přidal i neustálý pocit hladu, bolesti břicha, kručení a bublání v břiše, pocity neustále zimy, pocení, nadýmání, plynatost, nespavost, podrážděnost, bolesti v krku, bolesti očí a taky jsem dost přibral. Při cvičení jsem tehdy používal různé doplňky stravy, ale vše kupováno v normálních obchodech a nic zakázaného. Při jednom z mnoha testování mi byly zjištěny chlamydie, ale po přeléčení už prý objeveny nebyly. Kdysi se mi po antibiotikách udělalo lépe, ale za cca 14 dní byl můj stav opět stejný. Teď už nezabírá nic. Opravdu už nevím co dál a všichni mě mají za hypochondra. Prosím pomozte.

MUDr. Marta Šimůnková:
Za 3 měsíce posilování je přírůstek 12 kg opravdu neúnosný. To je mnoho, i když to je ve svalové hmotě. A ne všechny legálně prodávané přípravky jsou zdraví prospěšné. Potravní doplňky jsou testovány pouze na přítomnost těžkých kovů, obvyklých toxinů a infekčních agens. Možné je, že se vám dostaly do rukou přípravky se steroidními hormony (nedávno byly v US objeveny v mnoha volně prodejných přípravcích pro podporu zdraví látky, které tam neměly co dělat- např. efedrin, anabolika, sildenafil). Předpokládám, že jste i v dobré víře „dodržoval“ předepsané dávky. Určitě bude zapotřebí podrobné endokrinologické a imunologické vyšetření. Hypochondr nejste, chápu, že vás to trápí, ale bylo by dobré obrátit se i na psychologa.