Červené skvrny na obličeji

Otázka

Dobrý den, je mi 22 let a mám následující kožní problém. Na obličeji se mi dělají občas červené suché skvrny, které někdy pálí. Jsou většinou malé, ale pak se na nich udělá pupínek a při pokusu ho vysušovat něčím na akné se to celé podráždí, mnohem víc to zrudne a skvrna se o hodně zvětší. Vadí tomu i voda. Navíc mám pocit, že se to z jednoho místa roznáší okolo. Někdy skvrna zmizí do několika hodin, někdy se zvětšuje, je víc a víc červená a pálí, a mám ji třeba několik dní.

Odpověď

Ty pupínky jsou jako uhry, ale nemají ani černou ani hnisavou špičku. Paní doktorka mi dala třeba Zineryt, Rosalox, Imazol. Všechno to je ale dráždivé, skvrny to zhorší, jsou pak velké a vystouplé. Může to být atopický ekzém? Pomohly by mi kortikoidy nebo nějaké masti z lékárny? Děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Změny, které popisujete, vypadají spíše na rosaceu (růžovku), na kterou vám i lékařka předepsala léky. Pokud se stav po nich horší (kůže každého jedince je kůže jinak citlivá), pak o tom informujte kožní lékařku. Atopický ekzém téměř vždy svědí, s kortikoidy bych byla na obličeji velmi opatrná. Bez vyšetření vám více poradit nemohu.