Český registr dárců krvetvorných buněk pomáhá nemocným už 20 let

Český registr dárců krvetvorných buněk pomáhá lidem s nemocemi krve už 20 let. Je v něm zařazeno 20 884 dárců, z nich dosud kostní dřeň darovalo 89. Registr zprostředkoval 818 transplantací pro české i zahraniční pacienty. Řekla to lékařka Eva Ivašková, která je vedoucí registru. Český registr vznikl v roce 1991 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny a je součástí celosvětové sítě více než 60 registrů s téměř 19 miliony dárců.

Český registr podle svého webu aktuálně hledá vhodné dárce pro 38 pacientů z Česka, kteří naléhavě potřebují transplantaci krvetvorných buněk. Nejmladší pacient má rok, nejstaršímu je 64 let.

„Během uplynulých 20 let se stala transplantace kostní dřeně standardním léčebným postupem, který zachraňuje stále více nemocných. Nebylo by možné je uskutečnit bez obětavosti dárců, kteří jsou ochotni nezištně pomoci těžce nemocnému člověku kdekoli na světě. Registr tuto pomoc zprostředkuje,“ shrnula lékařka.
Registr se zabývá náborem dárců, jejich evidencí a vyhledáváním vhodných dárců nebo štěpů pupečníkové krve pro pacienty. Koordinuje činnosti nutné k provedení transplantace. V ČR jsou dva registry, vedle pražského také plzeňský, který vznikl o rok později, oba spolupracují.
Vyhledávání dárců je založeno na srovnání HLA, tedy genetických znaků na bílých krvinkách pacienta a dárce.
„Chceme pokračovat v náboru nových mladých a zdravých dárců z řad studentů, policie, hasičů a sportovců. Rádi bychom navýšili počet našich náborových center, a tak usnadnili vstup novým dárcům,“ uvedla Ivašková.
Do registru mohou vstoupit lidé ve věku 18 až 35 let v dobrém zdravotním stavu. Nesmějí tedy například mít cukrovku, vysoký tlak, těžké astma či vážnou alergii, ani být po léčbě rakoviny. Zájemci se mohou zaregistrovat přes webové stránky registru, telefonicky či vyplnit a poslat přihlášku.
Letos prošlo vstupním vyšetřením a bylo zařazeno do databáze pražského registru 1011 nových dárců.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.