Ačkoliv chtějí maminky pro své dítě vždy to nejlepší, může se stát, že podcení jídelníček, který pak neobsahuje všechny živiny potřebné pro správný vývoj a růst. Nedostatek vitamínu D mají ve stravě téměř dvě třetiny českých batolat. Na vině může být mléko. Loňská studie ukázala, že každé čtvrté dítě mezi druhým a třetím rokem života vůbec žádné mléko nedostává. Právě to by přitom mohlo být ideálním zdrojem nejen vitamínu D, ale i vápníku a železa.
Nedávná česká studie ukázala, že děti konzumují málo mléka. Spolu s tím vyšlo najevo, že každé čtvrté batole mezi druhým a třetím rokem nedostává mléko vůbec žádné. V prvních třech letech dítě velmi rychle roste a téměř zdvojnásobí svou výšku. Tomu musí být přizpůsobené i množství živin, které v tomto období dostává. Potřebuje například až čtyřikrát více železa než dospělý člověk nebo dvakrát více vitamínu D (na kilogram váhy).
Následkem je zpomalení růstu i křivice
Nedostatkem vitamínu D trpí podle studie 62 % českých batolat, nedostatkem vápníku 36 % a kvůli nedostatku železa se 10 % půlročních až ročních dětí potýká dokonce s chudokrevností nebo nechutenstvím.
Dlouhodobý nedostatek vyjmenovaných živin může způsobit potíže. Například absence železa nemusí mít u kojenců příznaky žádné. Anebo se naopak projeví razantně, a to:
- únavou
- slabostí
- závratěmi
- zimomřivostí
- sníženou chutí k jídlu.
Dlouhodobý nedostatek železa může způsobit zvýšenou náchylnost k infekčním onemocněním a pomalejší psychomotorický růst a vývoj dítěte.
V případě nedostatku vitamínu D může dojít například k:
- zpomalení růstu
- apatii naopak zvýšené dráždivosti
- svalové slabosti
- sklonu k častějším respiračním chorobám.
Dlouhodobý nedostatek vede ke vzniku onemocnění zvaného křivice.
Správné kroky ve výživě batolat
- Nenuťte dítě do jídla. Pokud nějaké potraviny odmítá, nabízejte mu je opakovaně ale nenásilně.
- Nepodávejte batoleti drobné, tuhé a obtížně rozpustné potraviny.
- Protože dítě má malou kapacitu žaludku, podávejte stravu minimálně v 5 porcích denně.
- I po zavedení pevné složky potravy nepodceňujte roli mléka v jídelníčku dítěte.
- Po 1. roce se doporučuje podávat 300-330 ml mléka denně, po 2. roce alespoň 125 ml, nejlépe mléko speciálně určené batolatům.
Není mléko jako mléko
Podle výživových doporučení je pro batolata optimální alespoň 330 ml mléka denně. Zdá se tedy, že pro dostatečný přísun živin postačí nalít dítěti v průběhu dne jednu plnou sklenici a vše je v pořádku. Není to tak docela ale pravda. „Běžně dostupné kravské mléko se od batolecího mléka výrazně liší. Kravské mléko není příliš bohaté na živiny, které dětem chybí. Z tohoto pohledu se ukazuje jako výhodnější zařazovat právě batolecí mléka,“ vysvětluje MUDr. Radana Kotalová z Pediatrické kliniky FN Motol.
Na rozdíl od kravského mléka dodá to batolecí dítěti mezi 1. a 3. rokem optimální množství nezbytně důležitých živin pro jeho správný růst, vývoj a rozvoj paměti a koncentrace. Kvalitní batolecí mléko poskytne ve 330 ml dítěti kolem 60-70 % doporučené denní dávky železa, zatímco kravské mléko jen zhruba 25 %. Ještě větší rozdíl je u vitamínu D, kde stejné množství batolecího mléka dodá více jak 90 % doporučené denní dávky, zatímco obyčejné mléko naprosté minimum – méně než 2 %.
Kravské mléko má navíc vysoký obsah bílkovin a některých minerálních látek (například sodík), které zatěžují ledviny dítěte, čímž se zvyšuje riziko obezity. Také z tohoto pohledu je vhodné zvolit mléko určené speciálně pro batolata, které dodá jen poloviční množství bílkovin než mléko kravské.
„V prvních tisíci dnech života mají děti výrazně vyšší nároky na skladbu stravy než starší děti nebo dospělí. A právě díky správně vybranému mléku můžeme malým dětem dodat přesně ty živiny, které potřebují,“ dodává doktorka Kotalová.
Více informací o správném stravování malých dětí, které může v časném věku ovlivnit imunitní systém, funkci mozku, metabolismus a stravovací návyky dítěte, se dozvíte na webových stránkách www.1000dni.cz.
Vložit komentář