Seznamka

Čeští muži hledají partnerky na seznamkách v poledních pauzách

Podíl seznamovacích agentur na seznámení každý rok roste o 25 %. Ještě před pár lety seznamovacímu byznysu kralovaly USA, Evropa je začíná dohánět. V České republice dělá tento meziroční nárůst více než 50 %. Podíl Čechů a Češek, kteří seznamovacích agentur využívají, je podobný, ale jiný už je přístup a očekávání. Vyplývá to ze statistik Seznamovací agentury Date2k.

„Převážná většina klientů seznamovacích agentur je středního věku,“ vysvětluje Kristýna Mertlová, majitelka Date2k. Muže i ženy podle ní spojuje, že pro služby seznamovací agentury se rozhodnou ve chvíli, kdy vyčerpají možnosti seznámit se s někým z okruhu svých známých, případně s někým z lidí z okruhu svých kolegů. „Většina jich do agentur přichází i se zkušeností z různých on-line seznamek, kde jejich zkušenost bývá často velmi tristní. Je totiž bohužel obvyklé, že lidé v inzerátech v rámci těchto platforem své profily upravují tak, aby se co nejvíce líbily, mnohdy za použití nepravdivých informací či fotek. O to bolestnější pak srážka s realitou bývá.“

Nejpočetnější věková skupina, která služeb seznamovacích agentur využívá, jsou lidé v rozmezí 40 – 44 let, druhou nejpočetnější skupinou jsou lidé kolem 30 let a zájem projevují i lidé kolem šedesátky. Zajímavé je, že zatímco u žen jde ve valné většině o případy, kdy za sebou mají nevydařený vztah nebo v některých případech i rozvod, u mužů jde o potřebu konečně se usadit.

To také souvisí s odlišnými očekáváními, která ženy a muži od seznamovacích agentur mají. „Bezmála 100 % mužů bere tuto formu seznámení jen jako jednu z dalších možností. Nevytvářejí si absolutní očekávání, že jenom zde musí najít partnerku na celý život a jejich rozhodování seznamovací agenturu využít bývá spontánní,“ říká Kristýna Mertlová. Muži se tak do seznamek nejčastěji přihlašují buď v době od 8 do 9 hodin ráno, tedy před začátkem pracovní doby, nebo pak kolem poledne v době polední pauzy. Jejich impulsem přitom ve více než 75 % je momentální rozpoložení vyzkoušet další z možností. Z kvalitativního průzkumu vyplývá, že nejčastěji jde o rozhovor s blízkým člověkem, který se právě s někým seznámil. A koho hledají? Nejčastěji atraktivní úspěšné ženy, které hledají muže, kteří mají zkušenosti a rozhled, protože právě za takové se většinou považují.

Přesně naopak je tomu u žen. Ty se totiž k využití služeb seznamovacích agentur rozhodují po delším uvažování a pečlivém výběru, pro kterou agenturu se rozhodnou, a to na základě odborných doporučení, internetových diskuzí nebo osobních referencí někoho z blízkého okolí. A zatímco muži počítají s tím, že výběr té „pravé“ případně nemusí vyjít, ženy s něčím takovým ve více než 90 % vůbec nepočítají. „Také nejčastější doba jejich přihlášení odpovídá tomu, jaký význam této službě přikládají. Jde totiž o dobu mezi desátou a dvanáctou hodinou večerní, kdy většina single žen bývá v intenzivnějším emocionálním rozpoložení,“ vysvětluje Kristýna Mertlová, která doplňuje, že většinu klientek tvoří úspěšné ženy kolem třiceti let, které se chtějí usadit, protože v zaměstnání již dosáhly určitého postavení a nyní se chtějí soustředit na své soukromí.

Důvod, proč Češi postupně od online seznamek přecházejí k seznamovacím agenturám, je předchozí negativní zkušenost. Místo desítek testovacích schůzek dají přednost důkladnému předvýběru, na základě kterého jim seznamovací agentury předloží protějšky, které odpovídají jejich kritériím.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.