Chlamydie a chronická rýma

Otázka

Dobrý den, mám diagnostikovanou chronickou rýmu – mám již několik měsíců otok v nose, který mi znesnadňuje dýchání. Léčím se jednak na imunologii na chlamydie pneumonie a na ORL s problémy s nosem a bolestí v krku (na jazyku nalezená přemnožená Candida albicans). Já si myslím, že by ten ucpaný nos možná i bolest v krku mohlo být zaviněné právě těmi chlamydiemi pneumonie – které již mám asi chronické za ten nějaký rok a déle (moji lékaři si to pravděpodobně nemyslí). – pokračování dotazu dále

Odpověď

pokračování dotazu: V nose (není výrazný sekret – občas zelené šušinky či hlen, ale nos je pořád ucpaný a málo průchodný, v noci pociťuji silné pálení v nose, nos je asi nateklý či co asi nějaký zánět dle ORL, polypy prý v nose nemám, diagnostikováno jako chronická rýma. Otázky: 1) Myslíte, že léčba kortikoidy/kortikosteroidy do nosu spolu s antihistaminikama – Nasonex a Xyzal je vhodná a účinná. Nemůžou se pak množit chlamydie pneumonie, popř. Candida albicans v dutině ústní a jinak tyto léky oslabit přirozenou imunitu?. 2) Myslíte, že se lze této chronické rýmy zbavit? Mám ji asi 5 měsíců. Co myslíte, že by na toto účině zabralo? 3) Dají se chronické chlamydie pneumonie nějak vyléčit? Pociťuji subjektivně zhoršování zdravotního stavu..začátek onemocnění chlamydiemi pneumonie pouze bolestí v krku..bez teplot horeček,nyní po roce navíc ten ucpaný a neprůchodný nos, brnění končetin, mezi lopatkami, záškuby svalů, různé stěhovavé bolesti po těle – silná bolest v pobříšku – gynekolog ani praktický lékař nic neshledali, svědění kůže, někdy průjmy, zimnice, silné pocení, svědění uší, pálení očí, bolest kloubu na pravé ruce, velká únava, občas roztřesené a vidění, třes v těle, zcela povleklý bílý jazyk. Dle imunologa jsem už OK, hodnoty IgM klesají i když je vše stále pozitivní IgA, IgG i IgM (IgA, IgG – hodnoty stagnují jsou pod 10, ale já se cítím stále hůře a docela mě to hodně trápí, jelikož nikdy dříve jsem takovéto stavy neměla. 4) Bohužel se obávám, že chronickým chlamydiím je kladen malý důraz v českém zdravotnictí a že se problémy s tím související asi moc neřeší, možná bagatelizují. No nevím? co myslíte ohledně této problematiky? Předem děkuji za zodpovězení mého dotazu.

Odpověď:

Máte pravdu, že se chlamydie hodně podceňují. To, co popisujete mohou chlamydie vyvolat. Chlamydie jsou takové zvláštní bakterie, které žijí uvnitř buněk a antbiotika se k nim špatně dostávají, takže léčba je těžká. Doporučují se antibiotika i v kombinaci a dlouhodobě spolu s podporou imunity. Ač nejsem zastáncem „alternativních“ metod, v případě chronických infekcí se mi osobně osvědčila změna přístupu sama k sobě: zbavit se autodestruktivních myšlenek (nic nezvádnu, jsem nemocná, svět je špatný, nikomu na mně nezáleží, mohu za nějakou neblahou událost apod.) a postavit sama sebe ve svých očích na první místo a dělat to, z čeho mám radost, dbát na sebe, „neuskromňovat se ve prospěch druhých“ (a to ani v případě vlastních dětí), udělat si čas pro sebe (aspoň dvacet minut denně). Pochopitelně je velmi užitečný přiměřený pohyb a odlehčená strava – málo červeného masa, hodně zeleniny a ovoce. Pomoci meditace nebo jiných relaxačních technik je možné zkvalitnit spánek, který je pro vyléčení velmi důležitý. Stejně tak jako nekouření a nepití škodlivého množství alkoholu (více než příležitostně dvě sklenky).

Co se týče chronické rýmy – existuje několik typů, které se každý léčí odlišně, jeden dokonce i dlouhodobě antihistaminiky a kortikoidy. Netroufnu si na dálku posoudit, nakolik je to u vás opodstatněné. Pokud však léčba „nefunguje“, zkusila bych udělat pauzu a aplikovat spreje s minerální vodou, na krusty je možné použít i nosní sprej s olejem.