Chronická rýma u dítěte

Otázka

Mám 4 letá dvojčata a od září 2011 nastoupili do školky. Chlapeček od října má zelenou rýmu. Dostal pamycon. Po dobu kapání rýma byla průhledná, ale asi druhý den po léčbě se zelená rýma vrátila. Trvala asi 2,5 měsíce s tím, že pár dní tekla ven a pár dní byla jakoby zadní a šla jen vysát vysavačem.Vyvrcholilo to tím, že dostal zánět středního ucha a na to ATB. Po těch rýma zmizela. Asi po 3 týdnech po dobrání ATB má znovu zelenou rýmu. Dostal opět Pamycon a byly jsme na ORL. Nález negativní. Pamycon opět zabral pouze po dobu kapání, pak se zelená opět vrátila. Nyní mu kapu pouze kapky na bázi mořské vody. Smrká dobře a i tak 2x denně odsávame vysavačem. Na noc mu ani nepomůže žádný sprej na splasknutí sliznice. Vlhčím vzduch, ale chudák hrozně chrápe. Předem moc děkuji za jakoukoliv radu. Třeba co pomůže nebo jaké ještě vyšetření. Na ORL mi řekli, že ho mám nechat žít a přijít na kontrolu na jaře.

Odpověď

Rýma a běžné infekce jsou po nástupu do školky spíše pravidlem než výjimkou. Někomu déle trvá, než se „promoří“ a tělo získá odolnost. Časté a déle trvající kapání do nosu stav spíše zhorší než zlepší. Často způsobí chronický průběh zánětu nosní sliznice. Chrápání naznačuje, že se může jednat o zvětšenou nosní mandli. Zpravidla pomůže její odstranění.

Obecně může být příčinou chronické rýmy buď oslabení imunitního systému, nebo alergie (alergický zánět nosní sliznice a následně na něj rychle nasedne bakteriální infekce – zelená rýma). Vhodné by bylo alergologické a imunologické vyšetření.