Cukání svalů celého těla

Otázka

Dobrý den, mám problém občasným cukáním ve svalech a to po celém těle. Nejvíc to vnímám, když jdu spát a v noci, ale objevuje se to i přes den, cítím i takový vnitřní třes. Začalo to před 2 měsíci, v noci, kdy jsem začala strašně třást a cukat a po chvíli to přestalo, ale zůstal ve mně pocit, že se to může objevit znovu, od té doby se nedokážu zcela uvolnit. Může to souviset s psychikou?

Odpověď

V té době jsem začala navštěvovat lékaře, nejdříve gynekologické problémy, poté jsem byla u obvodního lékaře, všechny krevní testy naprosto v normě, vyšetření břicha ultrazvukem, také vše ok, vyšetření u gastroenterologa pro problémy se zažíváním, taky ok, i když nějaké tabletky a probiotika mi nasadil pro funkční potíže. Změnila jsem i antikoncepci po 11 letech tabletek na náplast Evra, pořád cítím takovou úzkost, že mi může něco být. Praktická lékařka říkala, že to může být z psychických příčin a předepsala mi neurol (nevím přesně název), ale já se takových léků obávám, takže jsem je brát nezačala. Děkuji předem za váš názor.

MUDr. Marta Šimůnková:
Vaše obtíže mohou mít v pozadí psychiku. Úzkost (úzkostná porucha) je regulérní onemocnění, které léčí psychiatři. Na tuto chorobu existují léky, pomáhá i psychoterapie, nácvik relaxačních technik. Neurol je správný lék pro krátkodobé řešení, pro dlouhodobé potíže jsou vhodnější jiné přípravky. Bylo by dobré vyhledat psychiatra.