Dnes slavíme již pojedenácté Světový den antikoncepce

Světový den antikoncepce byl stanoven v roce 2007 na 26. září. Zakladatelé kladli jako hlavní cíl kampaně zvýšení informovanosti o sexuálním životě, způsobech ochrany před neplánovaným těhotenstvím a celkově o prevenci před sexuálními chorobami. Zastřešujícím heslem události je, že každé těhotenství má být chtěné. Na druhou stranu je součástí této osvěty zdůrazňování negativního dopadu antikoncepce na plodnost a jiné zdravotní komplikace, které mohou nastat při jejím špatném nebo nadměrně dlouhodobém užívání.

Statistiky hovoří jasně – více než 41 % ze všech těhotenství na světě jsou neplánovaná a téměř polovina z nich skončí potratem. V Evropě je toto číslo ještě o něco vyšší – 64 %. Evropský trend souvisí s moderním způsobem života, který odkládá založení rodiny na pozdější dobu. Prodělaným potratem nebo nepřetržitým užíváním antikoncepce od dospívajícího věku ale může snadno dojít k narušení ženské plodnosti. To potvrzuje i primář IVF centra kliniky ISCARE Jaroslav Hulvert: „Upozorňuji pravidelně na nevhodnost dlouhodobého oddalování těhotenství. Také kvůli rozšířenému trendu zakládat rodinu až mezi třiceti a čtyřiceti lety dnes bojuje s neplodností až 20 procent českých párů.“

Kampaň se proto zaměřuje zejména na mladé, kteří se sexuálním životem teprve začínají. „Ideální je v mládí včas s antikoncepcí začít, jako prevence před potratem, ale zároveň je důležité i ve vhodnou chvíli přestat, aby nedošlo k narušení plodnosti,“ vysvětluje Petr Pícha, primář pražského GynCentra. Akce konané v rámci světového dne antikoncepce se snaží rozšířit povědomí o možnostech antikoncepčních metod – základně je dělíme do tří skupin:

Bariérové metody – jak už název napovídá, jedná se o jistou formu bariéry, která má zabránit spermiím v průchodu k vajíčku. Typickým zástupcem této skupiny je klasický kondom anebo například pesar. Ze zdravotního hlediska se jedná o nejmenší zásah do těla organismu, na druhou stranu může jejich použití ovlivnit kvalitu sexu a snížit výsledný milostný prožitek.

Hormonální řešení – při užívání hormonů se mění fungování reprodukčních orgánů a nedochází proto k ovulaci. Není tedy k dispozici vajíčko, které by mohlo být oplozeno. Kromě klasických pilulek sem patří také nové generace nitroděložních tělísek, jejichž součástí je hormonální látka (mohou být i nehormonální na bázi mědi či stříbra), a vaginálních kroužků. Méně používané jsou náplasti aplikované na kůži a podkožní implantáty, ty jsou u nás ovšem nedostupné.

Jiné možnosti – Poslední skupinou je soubor dalších, méně používaných metod. Jedná se o vaginální čípky a krémy, které mají za úkol spermie zničit. Dále výpočet plodných dnů a přerušovaná soulož, u těchto metod je na pováženou jejich účinnost. 100 % spolehlivou antikoncepcí je sterilizace, ta je ale vhodná pouze pro ženy, které děti neplánují.

Revoluční novinkou by mohlo být aktuální vyvíjení mužské antikoncepce. Jedná se o tzv. vratnou vasektomii, kdy se zablokuje průchod spermií prostředkem, který se po čase vymyje. K tomuto účelu vyvinuli vědci gel, jenž se voperuje do chámovodů. Účinnost se nyní testuje.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.