Dobrovolnictví se stále víc specializuje, lidé chodí i na ARO

Dobrovolnictví v českých nemocnicích se stále víc specializuje. Vyškolení laici dělají i tak specializovanou práci, jako je dohled nad pacienty po těžkých operacích na anesteziologicko-resuscitačních odděleních. Dobrovolník může vtáhnout do života člověka, který byl v kómatu a lékaři ho postupně probouzejí, řekla lékařka Ivana Kořínková. 

Na takovou práci je podle ní třeba čas a klid, který zdravotníci nemají. „Když se najde dobrovolník, který je schopen zvládnout prostředí takového oddělení, lékaři i sestry říkají, že je to k nezaplacení,“ dodala. 

Dobrovolnictví se podle ní v Česku úspěšně rozvíjí. Problémem bývá koordinace, protože dobrovolníci potřebují odborné vedení, školení, supervizi, což něco stojí. Rizikem je tak pro dobrovolnictví paradoxně jeho financování, i když dobrovolníci sami investují čas a energii bez nároku na honorář. 

Dobrovolníky se prý stávají různí lidé bez ohledu na věk, pohlaví i vzdělání. Někdy jde o studenty, jindy je k této práci přivede třeba těžká nemoc. Jejich společnou charakteristikou bývá podle Kořínkové snad jen to, že bývají vytíženými lidmi. „Času si cení, tudíž ho chtějí využít smysluplně,“ uvedla. Podle ní i dobrovolníci sami ze své práce profitují. Mění žebříček svých hodnot. „Zrají vám před očima,“ dodala. 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.