Každá hodina strávená v dětství před televizí snižuje v dospělosti sportovní výkonnost a přidává na objemu v pase. Závěr, k němuž lze dojít i selským rozumem, nyní potvrdili kanadští vědci, kteří dokonce negativní vliv pasivní zábavy na milimetr přesně spočítali.
O výsledcích dlouhodobého odborného výzkumu informoval časopis International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. Experti z univerzity v Montrealu a lékaři z tamější univerzitní nemocnice St-Justine sledovali celkem přes 1300 dětí, a to od roku 1998, kdy jim bylo pět měsíců. Zjišťovali informace o tom, jak často se dívají na televizi, pravidelně je měřili a vážili a sledovali jejich sportovní výkonnost.
Jejich výzkum například odhalil, že čtyřapůlleté dítě nabude v pase o půl milimetru za každou hodinu, kterou týdně stráví před televizí navíc ve srovnání s dobou, kterou „prokoukal“ ve věku 2,5 roku. I když půl milimetru se jeví jako zanedbatelný rozdíl, čísla se načítají a podle vědců je v pozdějším věku vliv televize prokazatelný. Pokud čtyřleté dítě stráví u pohádek 18 hodin týdně, bude mít v deseti letech kolem pasu 7,6 milimetru navíc. Některé děti přitom před televizí prosedí mnohem delší dobu.
„Dost mě překvapilo, že ty dopady se dají vůbec změřit,“ řekla Caroline Fitzpatricková, jedna z autorek studie vypracované na základě výzkumu.
Kromě objemu v pase se u dětí sledovala i sportovní výkonnost, konkrétně se měřilo, jak daleko doskočí z místa. Skok z místa je považován za dobrý test výbušné (explozivní) svalové síly, která je klíčová pro spoustu sportovních disciplín. V tomto případě došli vědci k závěru, že každá hodina před televizí zkrátí skok o třetinu centimetru.
„Naše zjištění není jen v tom, že děti čím dál víc sledují televizi a méně se věnují fyzické aktivitě, prokázali jsme také to, že sezení před televizí si později vybírá svou daň,“ uvedla Fitzpatricková.
Vložit komentář