Esenciální tremor

Otázka

Dobry den, nevím, na koho se obrátit, tak jsem si našla vás. Jsem již od listopadu 2008 nemocná. Někdy v září se mě začala klepat ruka. Snažila jsem se dále pracovat, ale začaly mi z ruky vypadávat věci, tak jsem šla k lékaři. Byla jsem odeslána na neurologii do Brna. Tam jsem objednaná od února na MR mozku. Ta mě má být udělaná až v září. Do toho mi začala při chůzi  tuhnout noha a zakopávám, někdy nemohu ani dojít.

Odpověď

Na neurologii mi řekli, že to k ruce nepatří. Byla jsem poslána na zažádání o částečný invalidní důchod. Tam se pan doktor hrozně rozčílil, proč nemám provedena nějaká vyšetření páteře nebo MR páteře. Nikdo na to nereaguje. Čeká se jen na září. Můžete mi, prosím, poradit, kam se obrátit nebo kde hledat pomoc? Zapomněla jsem napsat, že na EMG mi řekli, že mam esenciální tremor o frekvenci 7hz s fázovým posunem. Děkuji moc.

MUDr. Marta Šimůnková:
Esenciální tremor je nepříjemná, leč zcela „neškodná“ porucha, pokud skutečně jde o esenciální tremor. Vzhledem k tomu, že máte i jiné neurologické příznaky (potíže s rukou i nohou mají nejspíše společnou příčinu a vyšetření magnetickou rezonancí je opravdu na místě), doporučuji se obrátit na jiného neurologa. Vyšetření je opravdu nezbytné. Zkuste si vyžádat vyšetření třeba na Neurologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.