Existuje alergie na alkohol?

Otázka

Je možné, aby měl člověk alergii na alkohol? Po každé, když si dám skleničku vína nebo piva či tvrdého alkoholu, tak mám druhý den zažívací problémy a průjem. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Alergie na alkohol existuje. Je vzácná a projevuje se spíše zrudnutím, vyrážkou, svěděním, otoky sliznic úst, ztíženým dýcháním a dostavuje se zpravidla v krátké době po požití i minimálního množství alkoholu. Alergie na alkohol navíc může zvyšovat pravděpodobnost alergické reakce i na jiné potraviny. Častější je alergie na některou z přídatných látek v alkoholických nápojích či rostlinné deriváty, z nichž byl alkohol vyroben.

To, co popisujete je spíše nesnášenlivost alkoholu, která bývá způsobena nedostatkem enzymu alkoholdehydrogenáza, který rozkládá alkohol v těle. Tento deficit není vzácný (běžný je u Asiatů). Alkohol v zažívacím traktu pak zvyšuje prostupnost střev pro jiné látky a je urychlena střevní pasáž (průjmy).

Může však také jít o nesnášenlivost histaminu (nedostatek diaminooxidázy), který bývá v různém množství v alkoholických nápojích přítomen, nejvíce v červeném víně, která se projevuje podobně. V tom případě by se však potíže projevily i při konzumaci jiných potravin s vyšším obsahem histaminu (ryby, tvrdé sýry, trvanlivé salámy, čokoláda, kysané zelí, droždí).