Faraon Tutanchamon zemřel podle testů DNA na sněť ze zlomeniny

Starověký egyptský vládce Tutanchamon pravděpodobně zemřel na sněť ze zlomeniny spojenou se zimnicí podobnou malárii. Známý faraon také trpěl nadměrným zvětšením mužských prsních žláz a zřejmě měl protáhlou postavu a problémy se srdcem. Vyplývá to ze studie egyptských vědců, která byla dnes zveřejněna ve Spojených státech a z níž citovala agentura AFP.

Vědci také potvrdili, že jeho otcem byl faraon Amenhotep IV., jeho matka ale zůstává stále neznámá. S podrobnostmi studie egyptští odborníci chystají seznámit veřejnost na středeční tiskové konferenci v Káhiře.

Cílem výzkumu, jehož součástí byly různé radiologické metody a analýza DNA u 16 mumifikovaných těl, bylo odhalit příbuzenské vztahy mezi jednotlivými členy královské rodiny. Tímto způsobem se vědcům podařilo odhalit i různé druhy dědičných nemocí, které egyptské vladaře sužovaly.

Tutanchamon stejně jako jeho otec a mnoho dalších vladařů královského rodu trpěl na nemoc, která se projevuje nadměrným zvětšením mužských prsních žláz. Vědci mu diagnostikovali také takzvaný Marfanův syndrom, kterým trpěl například i známý houslista Nicolo Paganini a který se projevuje například protáhlou kostnatou postavou a delšími prsty na rukou a nohou. Často jej provázejí také potíže s klouby nebo se srdcem.

Vědcům se díky analýze podařilo s jistotou určit také Tutanchamonovy rodiče. Jeho otcem byl podle původních předpokladů potvrzen faraon Amenhotep IV., jeho matka byla identifikována jako mumie KV35YL. Zda se za tímto označením skrývá krásná Nefertiti, Amenhotepova vedlejší manželka Kija, nebo dokonce Tutanchamonova kojná, vědci neprozradili. S jistotou určili pouze jeho babičku – Amenhotepovu matku královnu Teje, uvedli egyptští vědci ve studii, která ve středu vyjde v novém čísle amerického lékařského odborného časopisu JAMA.

Výzkum také poodhalil příčiny Tutanchamonovy smrti. Podle původních hypotéz vladař zemřel v 19 letech na sněť ze zlomeniny, kterou si zřejmě způsobil pádem z vozu. Vědci v jeho krvi objevili také bakterie, které patří k původcům malárie a zimničných onemocnění. Podobné bakterie byly nalezeny v krvi čtyřech dalších členů královské rodiny, což odpovídá i lékům, které byly v hrobkách objeveny.

Život i smrt nejznámějšího egyptského vladaře fascinují vědce od dob objevení Tutanchamonovy hrobky v roce 1922 britským archeologem Howardem Carterem. Známá je především jeho zlatem vykládaná pohřební maska, kvůli jejímuž bohatému zdobení je považován za významného panovníka svého rodu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.