FN Brno má unikátní laboratoř pro děti postižené mozkovou obrnou

Fakultní nemocnice Brno otevřela v České republice jedinou laboratoř chůze. Podle lékařů nové pracoviště výrazně usnadní vyšetření dětských pacientů trpících poruchami chůze způsobené dětskou mozkovou obrnou, což umožní je i lépe operovat. Ročně by mohla laboratoř vyšetřit asi 700 až 800 dětí, řekl šéf laboratoře Jan Poul.

Jednou z hlavních výhod zařízení je podle zástupců laboratoře jeho velká přesnost. „Odpadá tak možnost chyby lékaře a deformace způsobené případným chybným úsudkem lékaře,“ uvedl lékař Jan Jadrný.
Zařízení funguje na principu trojrozměrného snímání chůze postižených dětí s nalepenými značkami na dolních končetinách osmi infračervenými kamerami. Výsledkem je podrobná počítačová analýza jejich pohybu, svalové aktivity i tlaků, které svou chůzí působí na podložku.
Na základě toho lékaři objeví, ve které části těla má dítě problém. Výhodou je, že informace mezi značkami a kamerami proudí bez drátů, které tak pacientovi neomezují pohyb.
„Věřím, že české pojišťovny se zachovají jako jejich západní partneři a naleznou finanční prostředky, aby vyšetření v tomto drahém zařízení kryly,“ podotkl Poul.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.