Francouzi provedli současně transplantaci obličeje a rukou

Francouzští chirurgové vůbec poprvé na světě provedli o víkendu transplantaci části obličeje souběžně s oběma rukama nad zápěstím. Jak informovaly pařížské zdravotnické zdroje, operaci podstoupil třicetiletý muž, který v roce 2004 utrpěl následkem dopravní nehody silné popáleniny na těle.

Operace trvající kolem 30 hodin se zúčastnily čtyři desítky chirurgů a asistentů.
Týmy francouzských operatérů z pařížských nemocnic se do transplantací po vážných úrazech pouštějí stále častěji. Naposledy před deseti dny obnovily část obličeje od očí níže osmadvacetiletému muži, kterého vážně zranil výstřel z pušky. Část kůže, svalstva a kostí dostal od anonymního dárce, jímž zpravidla bývá oběť havárie v přibližně stejném věku, jako je „obdarovaný“ pacient.
První transplantace obličeje na světě byla provedena v roce 2005 v severofrancouzském městě Amiens, a to na osmatřicetileté ženě, kterou pokousal pes. První transplantaci ruky nad zápěstím provedli chirurgové v roce 1998 v Lyonu. Stejný tým poprvé také na světě podnikl operaci s oběma rukama o dva roky později. Od té doby se těchto zákroků ve světě provedlo asi 40.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.