Funkční potraviny dokážou předcházet nemocem a zbrzdit problémy

Účinně předcházet nemocem a snižovat riziko některých zdravotních problémů dokážou podle lékařů při dlouhodobém užívání takzvané funkční potraviny. Jsou obohaceny o látky příznivé pro zdraví, nebo jsou z nich nežádoucí složky odstraněny. Mléčné výrobky s probiotickými kulturami zlepší stav trávicího traktu a posílí imunitu. Jodidovaná sůl dodá jód. Mateřské mléko jako přírodní funkční potravina ochrání dítě před obezitou a cukrovkou v dospělosti.

„Mateřské mléko obsahuje ve vyšší míře některé biologické složky, které chrání dětský organismus před rozvojem infekcí, alergií, obezity a řady civilizačních onemocnění až do dospělého věku,“ řekl Vojtěch Hainer z Endokrinologického ústavu.

Délka kojení podle něj úzce souvisí s prevencí obezity, za minimum považuje tři měsíce, ale čím déle matka kojí, tím menší je riziko, že dítě bude v dospělosti obézní. „Tuk, který je v mateřském mléce, má ochrannou roli. To, že je tam méně bílkovin, indukuje méně růstových faktorů, které jsou spojeny s rozvojem obezity v pozdějším věku,“ vysvětlil.

Studie o výživových zvyklostech českých dětí podle předsedy Společnosti pro výživu, primáře Fakultní nemocnice Motol Petra Tláskala prokázaly, že české děti mají nedostatek vitamínu D. Výrobci na základě těchto zjištění obohatili kysané výrobky pro děti vitamínem D.
Podle odborných doporučení by děti od dvou do čtyř let věku měly mít denně dvě až čtyři porce mléka a mléčných výrobků, předškoláci tři až čtyři. Podle studie, která zahrnula téměř 2800 dětí, pije mléko denně 44,6 procenta předškolních dětí a 46,2 procenta dětí časného školního věku. Mléčné výrobky jí denně 66,3 procenta předškoláků a 59,3 procenta školáků.

„Mléko a mléčné výrobky jsou zejména v dětském věku nepostradatelné. Jsou zdrojem esenciálních aminokyselin, významným zdrojem vitamínů B a A, které příznivě zasahují do metabolických procesů. Obsahují minerální látky jako zinek, jód, hořčík a vápník, který spolu s mléčným cukrem snižuje i riziko obezity. Aby se vápník dostal do kostí, potřebuje pomoc vitamínu D. Podle studie dostávají české děti jen polovinu doporučené denní dávky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.