Hirsutismus a HAK

Dobrý den, má otázka je poněkud složitější, ale už jsem byla u dvou gynekologů a oba se vyhýbali přímé odpovědi, tak zkouším tuto možnost. Je mi 20 let, před rokem jsem na svém těle zprozorovala tmavnutí chloupků, které ale nyní s odstupem roku uznávám jako jednoduše „dospívání“. Chloupky se objevily na místech, kde je má i moje maminka a v menší míře než je má ona. V záchvatu paniky, že mám hirustismus jsem si nechala napsat Chloe. Ta mi nyní po 4 měsících užívání nevyhovuje (otékají mi nohy) a proto jsem si nechala napsat yaz, který je podle mého gynekologa to nejlepší na trhu. To z čeho mám obavu je následující – je možné že si mé tělo zvyklo na příjem antiandrogenních hormonů a teď se mi moje celkem normální ochlupení zhorší? Kadeřnice mě dnes upozornila že mi dost padají vlasy, je možné že to způsobuje Chloe(říkala že by to mohlo být podzimem, ale dřív jsem vždy měla vlasy velmi husté a pěkné)? Hlavní ale je – mám se obávat, že po vysazení Chloe se chloupky budou zhoršovat víc než předtím?

V YAZ je slabší antiandrogen – drospirenon. To, že by si tělo zvyklo na „silnější“ cyproteron acetát je nesmysl. Obecně se vliv antiandrogenů na vlasy a ochlupení značně přeceňuje, hisutismus nevyléčí ani Chloe. Co se týče padání vlasů nejčastěji jde o citlivost tkání k různým vlivům, včetně infekce, stresu, nedostatku výživy (pozor na diety), nedostatek vitaminů, zinku, selenu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.