Lidé trávící denně hodiny před televizní obrazovkou si tak zkracují život. Tvrdí to australští vědci, podle nichž každou hodinou strávenou před televizí stoupá riziko srdeční příhody nebo onemocnění srdce až o 18 procent. O závěrech vědců informoval ve svém internetovém vydání britský list The Times.
Více než čtyři hodiny před televizí denně zvyšují riziko kardiovaskulárních chorob až na 80 procent, uvádějí vědci z výzkumného střediska Baker IDI Heart and Diabetes Institute v australském Melbourne. Riziko přitom platí i pro zdravé lidi, kteří cvičí.
Škodlivá není televize, ale dlouhé sezení v nečinnosti, řekl vedoucí výzkumu David Dunstan. Sedavé zaměstnání je tedy také nezdravé, ale vědci se soustředili na sledování televize.
Dunstanův tým australských a francouzských vědců zkoumal 8800 lidí starších 25 let po šest a půl roku. V průběhu sledování zemřelo 284 lidí, z toho 125 na rakovinu a 87 na srdeční příhodu. Výsledky tým zveřejnil v odborném časopise Circulation.
„Ve srovnání s lidmi, kteří televizi sledovali méně než dvě hodiny denně, měli ti, kteří se na ni dívali denně přes čtyři hodiny, o 46 procent větší riziko úmrtí na jakoukoli příčinu a 80 procent větší riziko smrti v souvislosti s kardiovaskulárními chorobami,“ uvedli vědci.
Tato souvislost platí bez ohledu na další proměnné, které běžně riziko srdečních příhod zvyšují, například kouření nebo vysoký krevní tlak.
Vložit komentář