Hodiny v nečinnosti před televizí podle vědců zkracují život

Lidé trávící denně hodiny před televizní obrazovkou si tak zkracují život. Tvrdí to australští vědci, podle nichž každou hodinou strávenou před televizí stoupá riziko srdeční příhody nebo onemocnění srdce až o 18 procent. O závěrech vědců informoval ve svém internetovém vydání britský list The Times.

Více než čtyři hodiny před televizí denně zvyšují riziko kardiovaskulárních chorob až na 80 procent, uvádějí vědci z výzkumného střediska Baker IDI Heart and Diabetes Institute v australském Melbourne. Riziko přitom platí i pro zdravé lidi, kteří cvičí.

Škodlivá není televize, ale dlouhé sezení v nečinnosti, řekl vedoucí výzkumu David Dunstan. Sedavé zaměstnání je tedy také nezdravé, ale vědci se soustředili na sledování televize.

Dunstanův tým australských a francouzských vědců zkoumal 8800 lidí starších 25 let po šest a půl roku. V průběhu sledování zemřelo 284 lidí, z toho 125 na rakovinu a 87 na srdeční příhodu. Výsledky tým zveřejnil v odborném časopise Circulation.

„Ve srovnání s lidmi, kteří televizi sledovali méně než dvě hodiny denně, měli ti, kteří se na ni dívali denně přes čtyři hodiny, o 46 procent větší riziko úmrtí na jakoukoli příčinu a 80 procent větší riziko smrti v souvislosti s kardiovaskulárními chorobami,“ uvedli vědci.

Tato souvislost platí bez ohledu na další proměnné, které běžně riziko srdečních příhod zvyšují, například kouření nebo vysoký krevní tlak.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.