Horší paměť není nutnou součástí stárnutí

Stárnutím paměť ochabuje, ale jejím trénováním lze ztráty vyrovnat. To, že horší paměť není nutnou součástí stárnutí, prokazují i vědecké studie, řekla předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging Dana Steinová. Podle ní existují techniky umožňující zapamatovat si třeba 43 amerických prezidentů nebo 99 českých panovníků.

Metody trénování paměti představí zájemcům od 16. do 22. března zdarma trenéři na více než stovce přednášek v ČR i na Slovensku v rámci Národního týdne trénování paměti.
Přednášky o paměti jsou určeny nejen seniorům, ale i žákům, studentům, mateřským centrům či rodičům dětí s Downovým syndromem. Seznam 115 akcí je uveden na webu. Přednášet budou lektoři paměti, kterých Česká společnost pro trénování paměti od roku 1994 vyškolila téměř 1300. Loni se přednášek zúčastnilo přes 3200 zájemců.
Kurzy trénování paměti jsou důležité rovněž pro posílení sebevědomí seniorů. „Není na místě, aby se trápili s pamětí a snižovali si sebevědomí. Stačí jen vědět, jak si informaci efektivně zapamatovat,“ řekla Steinová. Uvedla příklad důchodkyně, která zapamatováním si sto desetinných míst Ludolfova čísla získala respekt svého pubertálního vnuka, který ji od té doby bere jako rovnocenného partnera a konzultuje s ní i osobní problémy.
Trénink paměti funguje na principu takzvaného příjemného šoku. Pomocí různých technik zapamatování lidem lektoři dokazují, že potřebný potenciál k zapamatování mají.
Řešit sudoku a křížovky prý nepomůže. Účastníci kurzů mají například zakázáno užívat předvolby v mobilu nebo si psát seznam nákupu. Místo toho třeba vytvoří větu, v níž každé slovo začíná písmenem či slabikou jako informace, kterou si potřebují zapamatovat (akrostikum).
Jednoduché techniky zapamatování (takzvané mnemotechniky) zajišťují používání nejen levé, ale i pravé hemisféry. Využívají skryté síly mozku zapojením více smyslů. „Spojením například s barvou nebo zvukem aktivujeme obrovskou plochu mozku,“ vysvětlila Dana Steinová.
Za zapomenutý hrnec na plotně nebo nezamčené dveře nemůže paměť, ale především roztěkané myšlenky. Člověk by si měl říct třikrát nahlas, že zamyká. Aktivuje to centra v mozku, která nedovolí odvést pozornost.
Potíže se zapamatováním mohou mít i mladí lidé. Vývoj mozku je dokončen v 25 letech. Ztráta paměti je zpočátku nepatrná, ale po padesátce nepřehlédnutelná. Lidé začínají mít obavy, že se o ně pokouší ošklivá nevyléčitelná choroba, uvedla Steinová.
Problémy s pamětí mohou ukazovat na počínající Alzheimerovu chorobu. Tato nemoc je nejčastější příčinou demence, která postupně vede k závislosti nemocného na každodenní pomoci člověka. Demence podle odhadů postihuje v ČR asi 100.000 lidí. Léčena je však jen desetina z nich.
Pokud mají senioři závažnější poruchy paměti, měli by se obrátit na poradnu nebo kontaktní místa České alzheimerovské společnosti. Národní týden trénování paměti je součástí celosvětové akce „Týden uvědomění si mozku“ (Brain Awareness Week).

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.