beh - zena

Hudba se správným tempem k lepším výkonům

Milovníci běhu, jízdy na kole nebo fitness si často svojí aktivitu bez hudby nedokáží představit. Hudba je takovým povoleným dopingem, který nás popohání kupředu, zlepšuje naše výkony a pomáhá nám se na sport lépe soustředit. Je proto velmi důležité umět volit správné tempo, song či náladu pro určitý druh sportu, protože špatně zvolená hudba může naše výkony i brzdit.

 

Jak hudbu využít pro lepší výkony

Již v roce 1911 přišel americký vědec Leonard Ayres s poznatkem, že cyklisté šlapou rychleji při poslechu hudby. Průzkumy také ukázaly, že správná hudba nás může „donutit“ k lepším výkonům až o 15 %.
Před tím, než vyběhnete, vyjedete či zasednete k posilovacím přístrojům, je důležité nahrát do svých hudebních přehrávačů správnou hudbu. Pro rychlý běh potřebujete úplně jiné tempo než např. k posilování nebo joggingu.

Důležité je se řídit tzv. BPM

 

Víte co je…

BPM (beats per minute neboli údery za minutu) určuje, kolik kroků uděláte během minuty běhu. Čím rychlejší tempo chcete mít, tím větší musíte u písně mít BPM.

 

Ideální hudba na běh je mezi 120 – 140 BPM. Konkrétní song pak například U2 – Beautiful day (136 BPM).

Milovníci rychlého běhu by si do svých playlistů měli dávat hudbu mezi 140 -170 BPM (např. Taylor Swift – Shake It Off).

Pro strečink a posilování jsou vhodná tempa okolo 100 BPM.

 

Playlist na míru

Existuje spousta aplikací, které si můžete stáhnout do počítače nebo chytrého telefonu, které vám BPM u písně propočítají například BPM counter nebo BPM analyzer. Pokud vás nebaví hledat žena sportujea selektovat hudbu, na internetu najdete spoustu hudebních playlistů: třeba na Spotify nebo iTunes si můžete stáhnout mnoho sportovních mixů na běh, jogging, fitness, strečink nebo jógu.

 

Výběr správných sluchátek

Kromě správného tempa hudby je důležité umět i vybrat vhodná sluchátka. Na sport byste měli mít speciální sluchátka, která při aktivitě dobře drží na či v uchu a dlouhodobě vydrží zvýšenou zátěž při sportovních aktivitách.

Při výběru sluchátek je dobré se nebát trochu investovat. Během sportu potřebujete sluchátka, která vydrží rychlé pohyby, pocení a změny teplot, je tedy důležité, aby byla kvalitní a nemuseli jste je často měnit,

Proto se doporučuje si vybírat sluchátka přímo určená na fitness a sport.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.