Jak na svém těle poznat varovné příznaky vysokého cholesterolu?

Vysoká hladina cholesterolu patří k závažným rizikovým faktorům srdečně-cévních chorob, které jsou nejčastější příčinou úmrtí nejen v České republice. Naše tělo cholesterol potřebuje. Je součástí každé buňky a je důležitou stavební jednotkou nervů, mozkových buněk a některých hormonů. Z tohoto důvodu je pro náš organismus nepostradatelný. Na druhou stranu ho ale nesmíme mít v těle nadbytek.

„Cholesterol tradičně bývá označován za „hodný“ HDL cholesterol a „zlý“ LDL cholesterol – ve skutečnosti se jedná o dva typy přenašečů cholesterolu v krvi. HDL dopravuje cholesterol z krve do jater, a tak chrání cévy před jeho usazováním. Pozor bychom si měli dát na LDL cholesterol. Ten se ukládá do stěn cév a může tak zapříčinit vznik srdečních onemocnění, jako je například infarkt nebo mrtvice,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.

Vysoký cholesterol často nemá žádné zřetelné příznaky, ani sám o sobě nebolí. A objevit se může i u lidí, kteří jsou štíhlí a nemají problém s kily navíc. Hladina cholesterolu totiž není závislá na váze, ale na celkovém životním stylu, genetice a kondici.

„Zvýšená hladina cholesterolu netrápí jenom starší pacienty, ale postihuje i mladší osoby. Navíc současný životní styl podporuje vzestup hladin cholesterolu, takže musíme upozornit, že se tento problém týká stále častěji i mladší generace,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík.

I když vysoký cholesterol nebolí a často nemá zřetelné příznaky, může se projevovat přes jiné zdravotní neduhy či signály.

Bolesti dolních končetin

Zvýšená hladina cholesterolu může u některých jedinců vést i k onemocnění periferních tepen (ischemická choroba dolních končetin – ICHDK), a to právě v následku zvýšeného hromadění tukových usazenin, které ucpávají tepny a brání průtoku krve do nohou. ICHDK se projevuje například brněním a necitlivosti v okolí chodidel, typicky jde o bolesti lýtkových svalů při chůzi, pro které musí postižený zastavovat. Tento stav také může zvýšit riziko vředů či špatného hojení ran. Signálem mohou být i velmi pomalu rostoucí nehty na nohou. Pokud máte delší dobu bolesti při chůzi, tak raději navštivte svého lékaře.

Změny na kůži

Jedním z dalších možných příznaků výrazně zvýšených hladin cholesterolu jsou také změny na kůži. Konkrétně se jedná o malé nažloutlé výrůstky (xantomy) v oblastech šlach na rukou nebo na Achillově šlaše. Na očních víčkách mohou vznikat usazeniny cholesterolu zvané xantelasmata. Tyto známky své nositele neohrožují, ale signalizují možné rychle probíhající cévní postižení v důsledku vysokých hladin cholesterolu.

Erektilní dysfunkce

Kvůli zvýšené hladině cholesterolu v krvi dochází k poškození cévní stěny, proces nazýváme ateroskleróza. Častým a časným příznakem takového cévního postižení může být postižení erektilní funkce. Správná erekce je velmi závislá na cévních funkcích, a proto může být porucha erektilní funkce jedním z prvních příznaků onemocnění cévního systému.

Samozřejmě platí, že vysoký cholesterol není jediným faktorem ovlivňujícím cévní zdraví a erektilní funkci. Další faktory, jako jsou kouření, fyzická neaktivita, obezita a diabetes, hrají také významnou roli. Pokud máte problémy s erekcí a máte podezření na vysoký cholesterol, je vhodné tyto problémy konzultovat se svým lékařem, který může provést odpovídající vyšetření a poskytnout vhodnou léčbu.

Bolesti na hrudi – Angina pectoris

Jedním z možných projevů vysoké hladiny cholesterolu je i angina pectoris. Ta je charakteristická bolestí na hrudi způsobenou nedostatečným zásobením srdečního svalu okysličenou krví. Většinou během zátěže dochází ke vzniku nepoměru mezi potřebou kyslíku a jeho dodávkou. Projevuje se tupou, pálivou či svíravou bolestí nejčastěji v oblasti za hrudní kosti vystřelující do ramen, paží nebo spodní čelisti.

K lékaři by měli zajít třicátníci i čtyřicátníci

„Lidé by si hladinu cholesterolu měli pravidelně kontrolovat i pokud se cítí dobře a nemají nadváhu. Nejlépe je využít systému preventivních prohlídek, v rámci kterého se ve stanovených intervalech měří hladiny cholesterolu v krvi. Smutným medicínským faktem je, že většina lidí ani neví, že má nezdravou hladinu cholesterolu a k lékaři se dostanou, až když je příliš pozdě – při infarktu či cévní mozkové příhodě,“ konstatuje prof. MUDr. Michal Vrablík.

Projekt Srdce v hlavě se snaží zlepšit informovanost pacientů ohledně rizik, spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem. Více informací se dozvíte na webu srdcevhlave.cz.

Foto: Ingimage

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.