Jak pomoci při podezření na paranoidní chování v rodině

Otázka

Dobrý den, mám velký problém s mojí matkou. Je mi 28 let, jí 52, vychovává nejmladšího sourozence, kterému je 17 let. Dohromady sama vychovala 4 děti. V dětství zažila týrání a od toho se odvíjí celý její život. Nemáme nejlepší vztahy. V posledních letech žije díky nesrovnalostem okolí vůči ní, fyzickému napadání jejího přítele a spoustě jiných okolností v trvalé psychické zátěži. Vypadá to, že už trpí vážnou psychickou nemocí.

Odpověď

Říká, jak jsou na ni všichni domluveni, všechno se vším souvisí a veškerou pomoc bere jako podraz. Nevím, jak jí pomoci. Chtěl jsem ji nechat léčit na psychiatrii, ale ona mi to zle vyčetla, spolu s ní i moji sourozenci s tím, že mamka přece není blázen. Tak jsem to nechal být. Momentálně žije bez elektřiny i vody a v bojích s úřady o spravedlnost. Začátky jejího konání se odvíjejí od skutečnosti, ale pak si vlivem své fantazie utváří vlastní hororové příběhy, řekl bych. Podle toho, co jsem si našel na internetu, trpí paranoiou – alespoň její chování tomu nasvědčuje. Bojí se i mně, má pocit, že ji chci taky nějak podvést a že jsem na ni „nastrčený“. Prosím, poraďte mi, je-li to možné. Moc děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
To, co píšete, je velmi smutné a závažné. Dostat člověka trpícího paranoidními bludy k psychiatrovi je velice obtížné, přimět k léčbě ještě těžší, protože velmi často není postižený schopen náhledu choroby. Udržet tak nemocného v léčebném programu je nejtěžší. Vaše situace je o to obtížnější, že vás sourozenci nepodporují. Jediné, co mě napadá – poradit se se sociální pracovnicí (důvodem je prostředí, ve kterém žije váš nezletilý bratr). Pomoci by vám mohl i pediatr, do jehož péče bratr spadá, případně praktický lékař (má-li vaše matka nějakého).