Na zasněžených sjezdovkách číhá na lyžaře možnost nebezpečných úrazů. Platí však, že míra bezpečí odpovídá zdatnosti a rozumu sportovce. Stává se, že i přes ohleduplnou jízdu se snowboardista nebo lyžař dostane do problémů. Pád či jinou kolizi můžou následně snížit ochranné prvky. Na co se soustředit při výběru bezpečné helmy a chrániče páteře?
Průvodce helmami
Před nákupem helmy je dobré se porozhlédnout po trhu a získat přehled o různých typech helem. Dle tvaru můžeme helmy rozdělit na fullshellové a halfshellové. Halfshellové, tedy poloskořepinové helmy mají textilní vložku v oblasti uší. Je v nich proto lépe slyšet a v případě teplejšího počasí lze u některých typů ušnice odepnout. Druhým typem jsou helmy fullshellové, celoskořepinové. Ty mají spíše závodní vzhled, pevná konstrukce těchto helem chrání celou hlavu i uši. Jsou vhodné pro závodní a extrémní styl jízdy. Některé modely dokonce umožňují i připnutí chráničů čelistí.
Helmy lze členit také dle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Sendvičové (injected) helmy jsou vyráběny vstřikováním pěny do plastové skořepiny. Tyto helmy bývají pevnější, ale také těžší než ostatní typy helem. In-mold helmy naopak vznikají vtlačením polystyrenu a jeho spojením s tuhou skořepinou helmy. Tyto helmy bývají lehčí a vydrží méně nárazů než sendvičové helmy. Na trhu dnes najdete také hybridní helmy, u kterých je in-mold technologie použita na horní polovině a injected technologie ve spodní polovině helmy.
Podle Roberta Kubaczky, provozovatele e-shopu se snowboardovým vybavením Blackcomb.cz, není třeba u rekreační jízdy rozlišovat lyžařské a snowboardové helmy. „Rozdíl mezi helmami je v podstatě jen otázkou designu a módy. Z hlediska bezpečnosti jsou lyžařské a snowboardové helmy totožné, výběr tedy záleží na vkusu a pohodlí zákazníka,“ dodává Kubaczka.
Je-li pro vás při nákupu bezpečnost nejvyšší prioritou, určitě zkontrolujte, zda má helma český nebo evropský bezpečnostní atest. Ten zaručuje, že byla helma řádně testována a je dostatečně odolná. Helmy označené evropskou normou se také označují třídou bezpečnosti: helmy třídy A (class A) chrání větší část hlavy a jsou odolnější než helmy třídy B.
Jak vybrat chránič páteře?
Chrániče páteře (tzv. páteřáky) fungují tak, že při nárazu rozloží ničivou sílu po celé své ploše a tím ochrání kritické místo zad. Chrániče páteře dělíme dle typu na tvrdé (pevné) a měkké. Tvrdé se skládají z propojených plastových dílů, které se ohýbají podle polohy páteře. Tyto chrániče jsou těžší než měkké páteřáky. Měkké chrániče se skládají z jednolitého kusu elastické hmoty. Ta je sice měkká, ale v případě nárazu okamžitě ztvrdne a ochrání záda. Z bezpečnostního hlediska není mezi měkkými a tvrdými páteřáky velký rozdíl, lze je ale posuzovat podle norem. Jsou většinou certifikovány normami ČSN EN 1621-2 (nebo CE EN 1621-2) ve dvou úrovních. Úroveň číslo dvě (level 2) vydrží větší nárazy než úroveň číslo 1 (level 1). Podobně jako u helem i u chráničů páteře platí, že vyšší úroveň certifikace podléhá velmi náročným kritériím a vyžadují je hlavně závodní jezdci.
Musí dobře sedět!
Aby helma i chránič páteře mohly dobře sloužit, musí vám pořádně sedět. Jak se pozná dobře padnoucí kousek?
Po nasazení na hlavu nesmí helma při předklonu sklouzávat ani se jinak pohybovat. Velikost helmy by měla odpovídat obvodu vaší hlavy v centimetrech. Pro správné zjištění velikosti je třeba měřit obvod hlavy zhruba 2–3 cm vodorovně nad obočím. Jen tak získáte správný údaj. Helma pak bude nejen pohodlná, ale i bezpečná. Správná velikost hraje roli i při výběru páteřáků. Vhodný chránič by měl začínat hned pod krční páteří a končit až u kostrče. Při pohybu by se měl přizpůsobit tak, že se nebude shrnovat ani škrtit.
Myslím, že by se příštup na sjezdovku bez těchto chráničů měl zakázat. Ušetřilo by to spoustu práce.
Praha… a spoustu úrazů. Souhlasím
Co pohledavaji na sjezdovkach nelyzari?
Ne, nemam lek na tuto nemoc spolecnosti, jenom nostalgicky spominnam na dobu, kdy jsme jezdili byz techto „ochrannych prvku“ Nasi jedinou „ochranni pomuckou“ byl ZDRAVY USUDEK a TOLERANCE misto spolehani se na „pateraky, helmy, nakoleniky …. “ Mam za to, ze tyto atributy „zdraveho usudku a tolerance“ se dnes jaksi dramaticky vytraci 😀
K zamysleni: Koupi „helmy“ svemu podvedomi rikame: „ano, jdu se uderit do hlavy, jdu si zpusobit uraz na hlavy… “ Tim jsme se podvedome nachystali na tyto eventuality, prestavame byt opatrni, protoze spolehame prave na tyto zevni ochrany… 🙂