Jaké jsou důsledky užívání Diane-35 ve vyšším věku

Otázka

Dobrý den, je mi 47 let a užívám antikoncepci Diane-35. Stále se mi totiž vrací akné. Pokud na více než měsíc užívání přeruším, stav kůže se velmi zhorší. Psychicky to snáším tak špatně, že jsem rozhodnuta brát tuto antikoncepci neomezeně. S jakými důsledky mohu počítat ve vyšším věku? Děkuji za odpověď.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Obecně řečeno, „starší“ ženy (ve smyslu uživatelek antikoncepce nad 35 let), pokud jsou zcela zdravé, nejsou užíváním hormonální antikoncepce vážněji ohroženy. Ve vašem věku se dává přednost přípravkům s nižním obsahem hormonů (do 20 mikrogramů, v Diane je 35). Nutné je hlídat srdečně-cévní riziko (krevní tlak, tuky v krvi a hmotnost), které může být zesíleno vyššími dávkami ethinylestradiolu. Po celý věk a s přibývajícími lety zejména je vyšší riziko žilní trombózy (nejčastěji se projeví bolestmi v lýtku).

Pokud u vás je přítomno některé z rizik, pak bych volila (do přechodu) nitroděložní systém (Mirena) jako antikoncepci a v léčbě akné bych použila (po poradě s endokrinologem) samotný cyproteron acetát (přípravek Androcur) v malých dávkách. Po přechodu je možné užívat Climen (s estradiol valerátem – přirozeným „jemnějším“ estrogenem) a cyproteron acetát.

Zkusila jste jiné přípravky s antiandrogenními účinky (pro vás by byla vhodná YAZ nebo Yasminelle)?