Jde o Bechtěrevovu chorobu?

Otázka

Asi od mých 18-ti let mám neustálé problémy se zády – hlavně bolesti v oblasti skloubení a krku, které jsou horší a horší. Toto se vystupňovalo asi před dvěma lety, kdy jsem měla takové bolesti, že jsem nedokázala vstát z postele a zůstala v ní ležet asi měsíc. Do dnešního dne chodím na rehabilitace k fyzioterapeutce ve Velkých Losinách. Vzhledem k tomu, že se moje problémy stupňují a jsem neustále unavená, donutila mě maminka k návštěvě revmatologa – maminka má Bechtěrevovu chorobu 5 stupně a její průběh byl sestupný, antigen HLA B27 má pozitivní (i když první asi dva odběry byly u maminky negativní), bratr má tento antigen pozitivní rovněž. Já jsem odběry podstoupila rovněž-již 3x, naposledy letos v lednu 2014 v genetické laboratoři FN Olomouc, ale byly vždy negativní a to i nyní… pokračování dále

Odpověď

Pokračování zkráceného dotazu:

Co se týká medikace, beru euthyrox – v listopadu 2009 jsem prodělala subakutní thyreoiditidu s poruchou funkce. sem pouze alergik na konzervanty a na včelí, vosí a sršní píchnutí. Nyní mě ale pro neustálé bolesti zad poslali opět na rentgeny, pro porovnání se snímky, které jsem měla dělané v roce 2011. popis snímků z roku 2011 – pož. výkon CThLSp napřímená krční lordoza s lehce sníž.plot C4/5/6, drobná přihrocení ventrál.okrajů obratl. těl, na rtg Thp nejsou patrny patol. změny, hyperlordoza LSp, sníž. plot.L5/S1, susp. pseudoarthroza v oblasti massa lat. křížové kosti vpravo mezi S1 a zbytkem sacra, drob. přihroc. distál. okrajů SI kloubu vlevo popis snímků (z minulého týdne) rok 2014 oploštělá krční lordoza, rozvíjející se v záklonu, v předklonu lehce kyfotické post.Cp, mírně sníž. plot. C5/6 s dorzál. osteofyty, drobné ventrál. osteofyty Cp, pocínající spondylarthroza, sacralizace L5 vpravo, Si klouby bez nápadnějších patol. změn, počínající coxarthroza s navalitými okaji Paní doktorko prosím Vás, můžete mi říct svůj názor na tento stav, dát radu nebo eventuálně pro mě laicky porovnat popisy rentg. snímků, zda došlo ke zhoršení nebo zlepšení stavu páteře a třeba vysvětlit, proč mám neustálé bolesti zad, a jsou dny, kdy nejsem schopna bez prášku tlumícího bolest normálně fungovat..

Pouze podle popisu rentgenových snímků nelze spolehlivě posoudit rozdíl v nálezu, ale nepřipadá mi, že došlo k progresi (ale mohu se bez toho, abych viděla snímky, mýlit). Chápu vaše trápení, život s chronickou bolestí je velmi obtížný.

Bez znalosti výsledků vyšetření je takřka nemožné vyřknout jakoukoli diagnózu, u vás je však velmi pravděpodobné, že se na všech změnách a potížích podílí autoimunní proces, tedy že máte v těle protilátky, které poškozují buňky vašeho vlastního těla. Svědčí o tom ten zánět štítné žlázy. Obávám se, že bez lékařů se nemůžeme dopátrat pravého stavu a účinné léčby. Myslím, že půjde o nějakou formu revmatické choroby, ale když vám nepomohli na revmatologii, zkuste zajít na imunologii (nebo zkuste se objednat do pražského Revmatologického ústavu).