Jedinečná poradna zvýší šanci na početí dítěte v budoucnu

Poradnu pro mladé lidi, kteří chtějí v budoucnu založit rodinu a potřebují vědět, jak jsou na tom s plodností, otevírá letos v červenci největší tuzemská klinika reprodukční medicíny Reprofit. Cílí na ty, kterým ještě nebylo 30 let. Zdarma nabídne informace nejen o tom, kdy a jak je ideální počít, ale také řadu vyšetření, jež příchozím napoví, jak jsou na tom s plodností právě oni.

„Z praxe víme, že většina párů spoléhá na umělé oplodnění (IVF) jako na jistou metodu, která jim pomůže, pokud u nich k otěhotnění nedojde spontánně. To ale bohužel nemusí být pravda. Výsledky IVF jsou závislé na kvalitě vajíček a spermií, která s přibývajícím věkem klesá. Jestliže se tedy ženy snaží otěhotnět po pětatřicítce, může to být problém,“ vysvětluje MUDr. Martina Novotná, specialistka na umělé oplodnění z kliniky Reprofit. Jak dále uvádí, málokterá žena si dnes uvědomuje, že „odkládané“ rodičovství nemusí vždy proběhnout hladce.

„Průměrný věk pacientů při první návštěvě stále roste a už přesahuje 37 let. Optimální čas pro založení rodiny se přitom z biologického hlediska pohybuje kolem 25 let věku, poté s každým rokem šance klesá. Pravděpodobnost, že zdravá žena ve 35 letech přirozeně otěhotní v jednom měsíci, se pohybuje pouze pod 10 procenty,“ popisuje vědecký sekretář Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické sekce ČLS JEP MUDr. Pavel Otevřel.

Nově zavedená poradna má pomoci zvýšit informovanost o reprodukčním zdraví. Záměrně cílí na ženy a muže, jimž ještě nebylo třicet. „Dlouhodobě cítíme, že v této oblasti existuje velká mezera ve vzdělání našich potenciálních pacientů. Proto jsme se rozhodli poradnu založit a mimo jiné nabídnout příchozím dostupné informace o tom, co všechno má vliv na početí a kdy je nejlepší čas pro založení rodiny,“ dodává MUDr. Novotná.

Plodnost ovlivňuje řada faktorů

Kromě věku, který plodnost ovlivňuje nejvíce, hrají důležitou roli i další faktory – přítomnost chronických nemocí typu cukrovka, ale také vysoký krevní tlak, obezita nebo například výskyt srdečně-cévních, onkologických či geneticky podmíněných onemocnění v rodině. Komplikací může být i banální zánět slepého střeva nebo předchozí komplikovaný porod.

„V poradně proto s páry podrobně rozebereme jejich osobní a rodinnou anamnézu a provedeme základní ultrazvukové vyšetření, rozbor krve nebo vyšetření spermiogramu. Tuto problematiku vnímáme jako extrémně důležitou, a tak nechceme přístup k poradenství ničím limitovat – konzultace proto budou zdarma, na naše náklady. Při podezření na nějaký závažnější problém doporučíme pacientům prohlídku na příslušném zdravotnickém pracovišti,“ doplňuje MUDr. Novotná. V případě podezření na rodinnou zátěž může pomoci speciální genetika zaměřená na fertilitu. U mužů mohou být důležitá také urologická vyšetření.

Na základě těchto informací specialisté zjistí, jestli jsou na tom dané páry stejně jako většina jejich vrstevníků, nebo se nachází v situaci, kterou by měli začít řešit co nejrychleji. „V takovém případě by se měly buď snažit co nejdříve otěhotnět, nebo si nechat zmrazit vajíčka a spermie pro pozdější využití,“ říká MUDr. Novotná.

Ke konzultaci ochrany reprodukčního zdraví je možné se objednat prostřednictvím kontaktního formuláře na stránkách reprofit.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.