Jen mokré plavky? Zánět močových cest mají řadu příčin…

V létě trápí záněty močových cest mnoho žen. Stačí zůstat v mokrých plavkách a prochladnout, zapomenout na správný pitný režim, nedodržet hygienu, zadržet moč na dlouhé cestě anebo mít nechráněný pohlavní styk – a nepříjemnosti jsou na světě. Ale pozor, onemocnění může postihovat i muže. Protože však mají odlišnou anatomii těla, příčina infekcí bývá složitější…

Záněty močových cest jsou častým zdravotním problémem, zejména v letních měsících. Obvykle jsou způsobeny bakteriemi, které proniknou do močového systému a způsobují nepříjemné příznaky, jako je časté nutkání na močení, pocit pálení nebo bolesti při močení, zakalená moč, přítomnost krve v moči, bolesti v podbřišku, zvýšená teplota…

Na vině jsou bakterie

Infekce močových cest postihuje častěji ženy než muže. Je to dáno anatomickou stavbou těla, jelikož ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií. Nejčastěji se jedná o Escherichia coli (až 85 %), ale vyskytnout se mohou i další typy, jako je Proteus nebo Klebsiella.

Dostanou-li se bakterie z okolí konečníku do močové trubice a následně do močového měchýře, vzniká zánět. K takovému přenosu může dojít například při nedostatečné hygieně na toaletě, anebo při pohlavním styku. Rizikovým faktorem je ale i prochladnutí – například při sezení na studeném povrchu, nedostatečném krytí zad v oblasti ledvin, anebo následkem nošení mokrých plavek.

S přibývajícími roky se objevují záněty i u mužů

Potíže se zánětem močových cest se ovšem nevyhýbají ani mužům. „I u mužů může dojít k zánětu po prochladnutí, nicméně vzhledem k tomu, že mají jinou anatomii než ženy, je příčina infekcí mnohem složitější. Mužská populace netrpí na infekce močových cest tak často, jako ženská. Situace se dorovnává ve vyšším věku mužů, kdy k zánětům dochází z důvodu zvětšené prostaty,“ vysvětluje MUDr. Monika Purmová z pražské urologické kliniky UroKlinikum.

Pijte a nezadržujte moč

Zvláště v teplých měsících, kdy dochází ke zvýšenému pocení, je důležité navýšit příjem tekutin. „Každému pacientovi doporučujeme dodržovat pitný režim, a to i v případě, že žádné obtíže nemá,“ radí MUDr. Purmová. Denně vypijte minimálně dva až tři litry vody. Dále se u žen doporučuje utírat se po vykonání velké potřeby směrem zepředu dozadu a ideálně použít k očistě bidet, anebo se osprchovat. Po pohlavním styku je vhodné jít se vymočit, aby se případné bakterie vyplavily. Moč je relativně kyselá a obsahuje navíc některé složky, které bakterie ničí. Důležité je také nezadržovat moč – což se často stává, když je člověk na cestách a nemůže si „odskočit“.

„Proud moči a úplné vyprázdnění měchýře vede k mechanickému vyplavení bakterií a brání jejich množení. Situace, kdy se měchýř nevyprazdňuje, proto nahrává k množení bakterií,“ vysvětluje uroložka Purmová.

Méně stresu, více spánku a suché plavky

Důležitou roli hraje i celková imunita organismu. Stejně jako u mnohých jiných onemocnění je základem prevence zdravý životní styl. „Doporučuji hlavně posilovat imunitu: dostatek spánku, otužování, případně snížit přemíru stresu a mít chráněný pohlavní styk. U žen doporučujeme se po výstupu z vody převléci do suchého,“ radí MUDr. Purmová.

Dbejte také na vyvážený jídelníček. Zařaďte do něj více močopudných (takzvaně diuretických) potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky. Tyto potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie. Dále zajistěte tělu dostatečný přísun vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují. K prevenci onemocnění přispívá také konzumace brusinek, které brání patogenním bakteriím držet se na stěnách močového měchýře. Lze je užívat čerstvé, sušené, v čaji anebo formou doplňků stravy.

Když se záněty vrací…

Jestliže se objeví infekce, je na místě navštívit urologa, který vyšetří močové cesty ultrazvukem a současně vyšetří moč. Základem léčby akutního zánětu je podání antibiotik trvající obvykle 3 až 5 dní, důležité je ale také hodně pít a zůstat v teple. Pokud se infekce vrací více než dvakrát za půl roku, případně i vícekrát do roka, lze hovořit o chronické formě. V takovém případě se obvykle doplňuje i kultivační vyšetření stěru z pochvy, případně ústí močové trubice.

Může být indikováno vyšetření průchodnosti močové trubice a cystoskopie, tedy endoskopické vyšetření močového měchýře. V některých situacích může urolog doporučit i další specializovaná vyšetření, jako je CT. Pátrání po příčinách zánětu u mužů i doporučení pro jejich prevenci si vyžaduje odlišný přístup než u žen.

„Příčina zánětů u mužů je většinou z důvodů zvětšené prostaty, případně jiných obstrukcí, proto nemohou být obecná doporučení jako u žen. V případě mladší generace musíme vyloučit sexuálně přenosné onemocnění, nejčastěji chlamydie, kapavku a další,“ upozorňuje Purmová a dodává: „Léčba infekce močových cest u mužů patří do rukou lékaře. Volně prodejné preparáty bych nedoporučovala bez toho, aby je nejdříve indikoval lékař.“

Onemocnění nepodceňujte

Pokud bakterie proniknou i do horních močových cest a způsobí zánět ledvin, takzvanou pyelonefritidu, jedná se o závažný stav. Onemocnění na sebe upozorňuje vysokými horečkami, bolestmi v bederní krajině, únavou a často až schváceností. Potom je někdy zapotřebí hospitalizace a aplikace léků injekční formou.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.