Klimakterický syndrom

Otázka

Je mi 66 let a přes 20 let jsem proti návalům horka užívala Klimonorm, později Activelle. Když mi bylo 64 let, změnila se nám paní doktorka gynekoložka a při první mé navštěvě mi sdělila, že vzhledem k věku musím Activelle hned vysadit. Po krátké době nastalo velké pocení, návaly horka. Skoro dva roky jsem trpěla, ale když to bylo už neúnosné, šla jsem opět na gynekologii. Tam mi bylo doporučeno kupovat si Sarapis, nebo vždy při návalu či pocení si vzít Lexaurin, že není návykový. Po Sarapisu ze začátku pocení ustoupilo, ale beru ho už 7. měsíc a přichází opět pocení a návaly.

Odpověď

Podle mého názoru má Sarapis účinek placeba (prázdné tablety). Lexaurin je benzodiazepinový lék proti úzkosti a JE NÁVYKOVÝ!!! V žádném případě návaly neléčí, jen zmírní jejich „prožívání“.
Myslím, že je na čase změnit gynekoložku. U části žen to bez hormonů po celou dobu trvání obtíží prostě nejde. Je však nutné sledovat pečlivě stav prsou (o něco málo zvýšená pravděpodobnost vzniku karcinomu prsu), krevní tlak, koncentraci tuků v krvi (rizikové faktory infarktu a mozkové mrtvice) a koncentraci krevního cukru (vs. diabetes). Pokud jste zdráva a jste seznámena s riziky užívání hormonů v tomto věku, pak bych ve vašem případě malé dávky hormonální substituční terapie doporučila.