Kondiční procházky v obchodech jsou v USA velmi oblíbené

Kondiční procházky a cvičení v nákupních centrech jsou pro mnohé Američany oblíbeným způsobem, jak udělat něco pro své zdraví. Některé obchodní řetězce dokonce pro tyto klienty vytvořily speciální zdravotní programy, kterých se účastní nejen senioři. V obchodech, na rozdíl třeba od parků, nehrozí náledí a navíc tu mají lidé v případě potřeby zajištěnu rychlou lékařskou péči. Napsala to agentura Reuters.

„Největší podíl mezi kondičními chodci v obchodech tvoří důchodci,“ řekla Sara Donovanová, autorka knihy v překladu nazvané Kondiční chůze v obchodech: Všechno, co potřebujete vědět, aby vás hubnutí bavilo.

„Tento druh pohybu je oblíbený také u maminek s malými dětmi a také, což jsme nečekali, u rodičů, kteří poskytují svým dětem domácí vzdělávání. Procházky v obchodech jsou pro ně součástí tělocviku,“ uvedla Donovanová.

Chůze patří mezi nejstarší kondiční cvičení. Již starověký lékař Hippokrates tvrdil, že procházky jsou tím nejlepším lékem. Dnešní odborníci oceňují také to, že chůze přispívá ke snížení nadváhy i úpravě hodnot krevního tlaku a snižuje riziko infarktu.

S kondiční chůzí v obchodech v rámci cvičebních programů přišli již v roce 1956 lékaři ve městě Stockdale v Minnesotě. Svým pacientům radili, aby začali s rekonvalescenčními cviky po prodělaném infarktu v obchodech, kde bylo na rozdíl od sněhu a ledu v parcích příjemně a bezpečno.

„Bylo to velmi spontánní. Lidé, kteří chtěli cvičit, chodili do obchodu,“ řekla Donovanová.

V osmdesátých letech se počet nákupních center v USA výrazně zvýšil a podle Donovanové do roku 2001 vyrazilo na zdravotní procházky do 1800 amerických obchodů na 2,5 milionu lidí. Postupně se obliba této aktivity rozšířila i do Evropy a Asie.

„Venku je opravdu chladno, ale tady uvnitř je příjemně,“ vysvětluje Erica Daová, mluvčí velkého obchodního řetězce, který zahájil speciální program zdravotní chůze ve svých obchodech v roce 1992.

Daová uvedla, že do jejich klubu nazvaného Hvězdy obchodu patří více než 200 lidí. Roční poplatek ve výši 15 dolarů (asi 280 korun) jim například umožňuje nákup zboží za maloobchodní ceny a návštěvu přednášek o zdraví a kondici.

Elayne Gilhousenová a její manžel jsou členy tohoto klubu již 17 let. „Obchod nám vyhradil i šatnu, kde si odkládáme kabáty. Naši procházku začínáme v devět hodin ráno a trvá tak 45 až 60 minut. Záleží to na tom, s kolika lidmi se dáme do řeči. (…) Můj manžel má řadu chorob a procházky po obchodě jsou pro nás důležité nejen kvůli pohybu, ale také kvůli společenským kontaktům. Setkáme se tu se spoustou lidí.“

Donovanová dodala, že v obchodě se chodci cítí bezpečněji než venku. „Nemusí se zlobit kvůli psům, kteří se jim pletou pod nohy. Mají k dispozici i toaletu a většina obchodů má navíc vyškolenou ochranku. Když budou mít problémy se srdcem, přispěchá ochranka s defibrilátorem.“

Donovanová také zavzpomínala, že když v roce 2001 chtělo jedno z obchodních center zrušit svůj program zdravotní chůze, vyvolalo takovou smršť negativních reakcí, že svůj unáhlený nápad muselo vzít okamžitě zpátky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.