Krev v moči

Otázka

Přeji dobrý den. Je mi 30 let. Před rokem a půl jsem darovala krev a tam mi zjistili 3x po sobě krev v moči. Odeslali mě k obvodní lékařce, která mi nasadila antibiotika, potom vše OK. Před 2 měsíci mi zase zjistili krev v moči. Minulý týden jsem byla na sono břicha, vše v pořádku. Byla jsem také na gynekologii-vše v pořádku. A také na urologii, tam byla moč mikroskopicky v pořádku, ale při ponoření kontrolního proužku tam byla zase krev.

Odpověď

Mám přijít za 6 týdnů, donést moč, a pokud tam bude krev – bude mi udělána cystoskopie a cévkování. Koupila jsem si v lékárně kontrolní proužky a vždy ráno je proužek žlutý – krev tam není, ale když si to zopakuji večer, tak už je zelený a krev tam je. Už se velice bojím, že budu mít v močovém měchýři nádor. Problémy nemám, jen když zjistím, že tam mám krev, chce se mi pořád na WC, ale řekla bych, že je to z nervů. Prosím, co by to mohlo být, když mikroskopicky je vše v pořádku? Také by mě zajímalo jak to, že ta krev tam je jen někdy, ne každý den. Nemůže to být z toho, že moc nepiju, anebo proto, že mám vcelku větší břicho a nosím upnuté kalhoty? Velice vám děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Bez vyšetření opravdu nelze určit původ krve v moči. Příčin může být skutečně mnoho. Špatný pitný režim, ani nošení těsných kalhot pravděpodobně důvodem opakovaného nálezu není.