Krvácení z konečníku

Otázka

Právě mi bylo 26 let, nádorové onemocnění se v rodině z žádné strany nevyskytují (geneticky). Pouze z otcovy strany vysoký krevní tlak a infarkty. Nejspíš jsem udělal největší hloupost v životě. Jeden den jsem osm hodin nepil a potom jsem do sebe nacpal dvě čokolády a jídlo doháněl večer. Pak mě začalo silně bodat a píchat v konečníku (jako kdyby taková bodová a palčivá bolest na konci konečníku, vystřelovalo to směrem dovnitř, jak když bodá vosa, nebo hřebíky).

Odpověď

Druhý den jsem měl poprvé krev po stolici a podruhé krev s hlenem, pak už se to neopakovalo. Ihned jsem vyhledal specialistu a ten mi diagnostikoval následující: obj. anus zevně klidný, indagace nebol, tonus přim., v dosahu bez patol., anoskopicky na přední komisuře drobná trhlina, kont. krvácející. Dop. Dilatan, Rp. Mesokain, příšt. rektoskopie. Chtěl bych se prosím zeptat, co mi vlastně doktor našel, včetně celého výkladu diagnózy, pochopil jsem z toho, že mě příště čeká rektoskopie, která nevím, jak dlouho trvá a jestli se ji mám bát? Lze při anoskopickém vyšetření vyloučit rakovinu konečníku nebo to lze až při rektoskopii? Je možné, že trhlina byla příčinou krvácení (pokud totiž šla menší stolice, tak krev nebyla)? A může nádor nebo polyp krvácet i nepravidelně? Je možné, abych v tomhle věku onemocněl tak závažným onemocněním? A v případě, že ano, tak je léčitelné (pokud přijdu včas a i za cenu, že zůstanu invalidní). Doktor mě po anoskopii pozval na rektoskopii až za tři týdny, je to normální?

MUDr. Marta Šimůnková:
Nález svědčí pro krvácení z trhlinky sliznice konečníku. Jde o banalitu. Váš lékař je skutečně velmi pečlivý, rektoskopie se nebojte, ve vašem věku je zhoubné onemocnění tlustého střeva a konečníku raritní. Když se na onemocnění přijde včas (ale není pravděpodobné, že byste jím trpěl), tak je takřka z 95 % úplně vyléčitelné. Anoskopie za tři týdny je normální, nebojte se.