Květinová sbírka proti rakovině vynesla přes 14 milionů korun

Na boj s rakovinou darovali lidé při Českém dni proti rakovině přes 14 milionů korun, podobně jako loni. Řekla to Jitka Bajgarová z Ligy proti rakovině Praha (LPR). Čistý výtěžek sbírky půjde na projekty prevence nádorů v Česku či třeba na dovybavení diagnostického centra ve Fakultní nemocnici Praha. Peníze se využijí i na zajištění preventivních vyšetření návštěvníků putovní výstavy Každý svého zdraví strůjcem, kterou LPR Praha organizuje v devíti městech ČR v září a říjnu letošního roku.

Výtěžek podpoří též 54 členských organizací, konkrétní příjemce darů zveřejní LPR po uzavření sbírky. Sbírka Český den proti rakovině totiž nekončí, sbírkový účet LPR Praha 6500065/0300 je otevřen do konce roku. Dárci mohou posílat též dárcovské SMS ve tvaru DSM KVET na číslo 87777 do konce září.
Sbírka se konala 13. května v 551 městech a vesnicích ČR. Do akce se zapojilo přes 9500 dobrovolníků. Nabízeli 750.000 žlutých kytiček společně s letáčkem informujícím dárce o prevenci rakovinou tlustého střeva, na kterou se letošní sbírka zaměřila.
Česku dlouhodobě patří nechtěné světové prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku u mužů. Je rovněž na pátém místě v Evropě a devátém ve světě u žen. Nemoc je ročně odhalena u zhruba 7000 lidí. Za posledních 50 let vzrostly počty pacientů takřka na trojnásobek.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.