Kýchání prý u někoho může prozrazovat sexuální vzrušení

Kýchání může být v některých, zřejmě velmi vzácných případech známkou pohlavního vzrušení. V odborném periodiku Journal of the Royal Society of Medicine to napsali dva britští vědci.

Na stopu je přivedl případ pacienta středního věku, který neovladatelně kýchal, když pomyslil na sex. Přes internet pak přišli na sedmnáct dalších lidí, kteří mají tentýž problém. Objevili taky tři lidi, kteří tvrdí, že kýchají po dosažení orgasmu.
Autoři studie soudí, že by mohlo jít o důsledek nezvyklého křížení signálů v takzvaném autonomním nervovém systému, který ovládá vnitřní orgány a který člověk není schopen ovlivnit svou vůlí. „Někdy se signály v tomto systému zkříží a to by myslím mohl být důvod, proč někteří lidé při pomyšlení na sex kýchají,“ uvedl jeden z autorů, Mahmood Bhutta z John Radcliffe Hospital z Oxfordu.
On i jeho kolega Harold Maxwell uznávají, že zjištěných případů je málo. Domnívají se však, že ve skutečnosti jich může být víc, než se myslí, protože jde o choulostivý problém, se kterým se ne každý chce svěřovat.
V lékařské literatuře je prý popsán jen jeden nebo dva takové případy. O jednom psal v roce 1972 Journal of the American Medical Association. Šlo o devětašedesátiletého muže, který si stěžoval, že silně kýchá po orgasmu.
Britský časopis cituje také Andrewa McCombea z Frimley Park Hospital, který vidí i možné fyziologické vysvětlení spojitosti mezi kýcháním a pohlavním vzrušením. Tento lékař poukazuje na to, že při pohlavním vzrušení vysílá autonomní nervový systém signály vyvolávající změny v pohlavních orgánech muže i ženy, a uvádí, že i v nose je erektilní tkáň, takže určité změny mohou nastat i tam a nutit ke kýchání.
BBC ve zprávě o studii zmiňuje také takzvaný líbánkový zánět nosové sliznice, jehož projevem je ucpaný nos při sexu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.