Lékaři pomáhají k dítěti lidem po onkologické léčbě

V Česku přibývá lidí, kteří ještě před zahájením onkologické léčby myslí na budoucí mateřství nebo otcovství. Mužům lékaři nabízejí možnost zmrazení spermií, ženám je k dispozici několik metod. Podle přednosty gynekologicko-porodnické kliniky ve Fakultní nemocnici Brno Pavla Ventruby možnosti Centra ochrany reprodukce nevyužijí zástupy pacientů. Těm, kterým se však díky moderní léčbě podaří dítě mít, se tak výrazně zlepší kvalita života, řekl Ventruba.

Mladí lidé se podle lékařů dostávají do situace, kdy mohou služby Centra ochrany reprodukce potřebovat ze dne na den. Informace o nádorovém onemocnění bývá mnohdy náhlá. Nemocný často v tom okamžiku vůbec neví, zda přežije, a když ano, tak zda bude dítě plánovat. Podle Ventruby přesto nové metody reprodukční medicíny pomáhají k rodičovství lidem, kteří by na něj dřív vůbec nemohli pomýšlet.
Zamrazování spermií v brněnské fakultní nemocnici provádějí od roku 1995. Za tu dobu si semeno nechalo zmrazit 700 mužů. Spermie později využilo 50 z nich, díky umělému oplodnění se narodilo 20 dětí.
Ženám lékaři nabízejí neoperační metodu ochrany vaječníků. „Princip spočívá v tom, že zablokujeme přechodně, po dobu například chemoterapie, aktivitu vaječníku, a ten méně aktivní vaječník je také méně vnímavý na chemoterapii,“ popsal postup vedoucí lékař asistované reprodukce ve fakultní nemocnici Igor Crha. Metodu lékaři využili u 80 až 90 žen. Byla úspěšná asi u poloviny z nich, takže ženy se pak mohly pokusit o otěhotnění.
Lékaři podle Crhy mohou také zamrazit vajíčka nebo, pokud má pacientka partnera, provést mimotělní oplodnění a zamrazit embrya. Šance na úspěšné těhotenství je pak větší než u zmrazení vajíček. Kromě toho je možné ženě odebrat část tkáně vaječníku. „V budoucnu se předpokládá, že se může podařit z tkáně prakticky v laboratorních podmínkách vyprodukovat zdravé vajíčko,“ uvedl Crha. Tkáň lze také přenést po léčbě do vaječníku, ve světě díky metodě několik žen otěhotnělo.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.